Cumartesi Anneleri’nin 702’nci haftası: Taksim yine polis ablukasında

Eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri, Kenan Bilgin'in akıbetini sormak için 702. kez bir araya geldi. Polis annelerin yürümesine izin vermedi.08-09-2018 11:45

Cumartesi Anneleri’nin, Galatasaray Meydanı’ndaki 702. hafta eylemi öncesi polis İstiklal Caddesi’ni yine ablukaya aldı. Galatasaray Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerlerle kapatılırken, çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

İnsan Hakları Derneği önünde toplanan anneler buradan yürüyüşe geçti. Büyük Parmakkapı Sokağı girişinde ailelerin önünü kesen polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. "Taksim ve Galatasaray Meydanı'ndaki bütün faaliyetlerin yasaklandığı" uyarısında bulunarak ailelere dağılmalarını söyledi.

POLİSTEN CUMARTESİ ANNESİ'NE: ŞOV YAPMA

Polisin anonsu sırasında Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, "Ben oğlumun akibetini öğrenmek istiyorum. Beni engeleyemezsiniz" sözleriyle polise tepki gösterdi. Yaşanan arbedede fenalık geçirip yere yığılan Yıldız'a polis "Şov yapma kalk ayağa" diye bağırdı. 

Gözaltında kaybedilen Kemal Bilgin’i akıbetinin sorulduğu basın açıklamasını Besna Tosun okudu. Açıklama şöyle:

Gözaltında kaybetme, uluslararası hukukta insanlığa karşı İşlenmiş suç olarak tanımlanır. Uluslararası hukuka göre herkesin gözaltında kaybedilmeden korunması ve bu suçun etkili bir biçimde cezalandırılması devletlerin yükümlülüğüdür.

Bizler kayıp yakınları ve hak savunucuları olarak 702 haftadır devletin bu yükümlülüğünü yerine getirmesi talep ediyoruz.

Galatasaray’daki 700. buluşmamıza saatler kala ağır bir polis şiddeti ile darp edildik, gaz bombalarının hedefi olduk, işkence gördük, yaralandık, gözaltına alındık.

'GALATASARAY MEYDANI ZAPTEDİLDİ'

2011 yılında Erdoğan’ın davet ederek görüştüğü, “Sizin sorununuz kabinemin sorunudur. elimizden geleni yapacağız” dediği yaşlı annelerimiz İçişleri Bakanı’nın ağır hakaretlerine maruz kaldı. Bugün de gözaltında kaybedilen sevdiklerimizle buluşma mekanımız olan Galatasaray Meydanı tomalar, iş makineleri, çelik ve beton bariyerler ile kuşatıldı. Elimizdeki fotoğraflara ve karanfillere karşı ağır silahlı polisler konuşlandırıldı.

Adalet talebimize Galatasaray Meydanı’nı zaptederek cevap verenlere sesleniyoruz:

Bizim 702 haftadır kamuoyuna açıkladıklarımız tanık beyanlarına, kamu görevlilerinin ifadelerine. TBMM raporlarına, savcılık fezlekelerine, mahkeme tutanaklarına, AİHM kararlarına. akademik çalışmalara, kitaplara, gazete haberlerine de yansıyan gerçeklerdir. Gerçekler bilinmesin dil. e bize Galatasaray’ı yasaklıyorsunuz.

KENAN BİLGİN 24 YIL ÖNCE GÖZALTINDA KAYBEDİLDİ

702 haftadır kayıplarımıza ulaşma ve onları kaybedenlerden adil bir yargı önünde hesap sorma talebimizin meşruiyetinden korkuyor ve bizi susturmak istiyorsunuz.
Hukukun üstünlüğü talebimize ağır polis şiddetiyle cevap verenlere sesleniyoruz: Annelerden ve meydanlardan korkanlar Arjantin’de, Şili'de kaybettiler. Türkiye'de de kaybedecekler.
702. haftamızda 24 yıl önce gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin ile ilgili gerçekleri açıklıyoruz 12 Eylül 1994 sabahı, 35 yaşındaki Kenan Bilgin Ankara Dikmen’de otobüs durağında sivil polislerce gözaltına alındı.

11 kişi Kenan Bilgin’i Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde işkencede gördüklerine dair tanıklık etti. Ancak onun gözaltına alındığı bugüne kadar inkar edildi. Tüm yasal girişimler sonuçsuz kalınca dava AİHM’e taşındı.

AİHM TÜRKİYE'Yİ MAHKUM ETTİ 

AİHM’deki yargılama sonucunda Mahkeme Kenan Bilgin’in 12 Eylül 1994 tarihinde güvenlik güçlerince gözaltına alındığını; kendisinin 3 Ekim 1994 tarihine kadar güıenlik güçlerinin elinde bulunduğunu; ancak bu konuda hiçbir kaydın tutulmadığını ve bundan sonra akıbetinin ne olduğu konusunda hiçbir kayıt ve bilginin bulunmadığını tespit ederek. Türkiye Cumhuriyeti Devletini oybirliği ile mahkûm etti. 

AİHM mahkûmiyetine rağmen etkin bir soruşturma yürütmeyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar” verdi.

Ömrü oğlunun akıbetini öğrenmeye yetmeyen Fincan Bilgin’in bıraktığı yerden Kenan Bilgin için adalet!” istemekten vazgeçmeyeceğiz.

Yaşam adına, barış adına, insanlık ve vicdan adına Kenan Bilgin*i ve kayplanmızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz!

Bilgin'in akıbetini soran Cumartesi Anneleri açıklamanın ardından İHD'nin önüne geri döndü. 

DİYARBAKIR'DA DA İZİN YOK

Kayıp yakınlarının Diyarbakır'da yapmak istediği eyleme de polis izin vermedi. Kayıp yakınları açıklamayı İHD binasında yapacak.