Cumartesi Anneleri'ne Bir Destek Daha

Kayıp yakınlarına yönelik saldırıya tepkiler gelmeye devam ediyor. Yapılan açıklamada, "Barışçıl bir şekilde evlatlarının yalnızca kemiklerini isteyen annelere ve onların faillerinin bulunmasını isteyenlere karşı yapılan bu vicdansızlık, Türkiye tarihinin en karanlık günlerinden biri olarak tarihe geçecektir." denildi.27-08-2018 18:45

İleri Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yapılan polis saldırısı siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri tarafından Antalya’da kınandı.

Attalos Meydanı’nda Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına okunan basın açıklamasında zulümle ve şiddetle Cumartesi Anneleri’ni ısrarından vazgeçireceğini sanan AKP’nin yanıldığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek için her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda oturan Cumartesi Anneleri’ne 700. haftasında polis saldırdı. Bu saldırıda Cumartesi Anneleri’ne desteğe gelenler ve kayıp yakınları darp edildi. Onlarca kayıp yakını gözaltına alındı. Polis, basın açıklaması yapmak isteyenlere plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Polis, İstiklal Caddesi’nde halkın üzerine de biber gazı sıktı. Cumartesi Anneleri’ne destek veren milletvekilleri doğrudan şiddete uğrayarak darp edildiler. Saldırı esnasında görevini yapan basın emekçileri de tartaklanarak bölgeden uzaklaştırıldılar.

AKP iktidarı döneminde annelerin sessiz çığlığından korkan bir ülke yaratıldı. İktidar geçmişin katliamcı anlayışını sahiplenerek gerçeklerin açığa çıkmasını, konuşulmasını, tartışılmasını engellemektedir. Cumartesi Anneleri, yıllardır geçmişin adaletsizliğinin hesabını soruyorlar. Adaletsizlik yıllardır anneler tarafından teşhir ediliyor. Şimdiye kadar ülkeyi yönetenler annelerin çığlıklarını duymadılar, duyduklarında gelip yeni gözaltılar yarattılar. 23 yıldır bu ülkeyi yönetenler bu katliamın suç ortaklarıdırlar. Barışçıl bir şekilde evlatlarının yalnızca kemiklerini isteyen annelere ve onların faillerinin bulunmasını isteyenlere karşı yapılan bu vicdansızlık, Türkiye tarihinin en karanlık günlerinden biri olarak tarihe geçecektir.

Gazlarla, silahlarla gözaltılarla insanların omuz omuz durmasını engelleyebilirsiniz ama onurlu direnişleri hiçbir zaman engelleyemezsiniz.

‘OHAL KALKTI MI, FİİLİ HALE Mİ GETİRİLDİ?’

AKP iktidarı OHAL’i kaldırdığını söylüyor Buradan soruyoruz OHAL kalkmış mı fiili hale mi getirilmiştir?

Bu ülkede yönetenler kendisine ve yarattığı hukuksuz düzene itaat edenler dışında kalan herkesi zulümle, işkenceyle, baskıyla yönetmiştir. Dolayısıyla ezilenler eşitlik, hukuk, barış ve adalet mücadelesini her dönemde sürdürmüşlerdir.

‘YANILDIKLARINI GÖRECEKLER’

Zulümle şiddetle Cumartesi Anneleri’ni ısrarından vazgeçireceğini sananlar yanıldıklarını göreceklerdir.

Ülke yönetiminde her konuda tek kişinin söz sahibi olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin tamamen ortadan kaldırıldığı, düşünmenin dahi suç sayıldığı demokratik yöntemlerle hakkını arayanların ise en sert saldırılara uğradığı, gözaltına alındığı ve hukuksuz bir şekilde tutuklandığı bir süreçten geçiyoruz. Ülke büyük bir ekonomik kriz içindeyken tek bir kişinin emri ile ülkenin gündemi değiştiriliyor ve yıllardır çocuklarının bedenlerini bulmak isteyen annelere saldırılıyor.

Partiler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar baskı altında tutuluyor. Hukuksuz kararnamelerle yüzbinlerce insan işinden ekmeğinden edilmiş durumda. Ekonomik kriz her zaman olduğu gibi emekçileri vurmuş ve açlıkla karşı karşıya bırakmıştır. Dersim’de ormanlar yakılıyor, Karadeniz’de dereler kurutuluyor, ülkenin kıyıları, zenginlikleri yandaşlara peşkeş çekiliyor.

‘BASKI VE ŞİDDETLE HİÇBİR İKTİDAR SÜREKLİ OLMAMIŞTIR’

Biz emek ve demokrasiden yana olanlar bu gidişe ‘hayır’ diyoruz. Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. AKP iktidarına buradan sesleniyoruz. Demokratik yöntemlerle haklarını arayan, sesini duyurmaya çalışan, itiraz edenlerin insan olmaktan kaynaklı haklarını engelleyemezsin. Bu haklar ortaokul ders kitaplarında dahi yazan insani haklardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerde yer alan en temel haklardandır.

İnsanlık bir gün mutlaka bu barbarca saldırıları yargılayacaktır. Ve biz biliyoruz ki baskı şiddet ve zulümle hiçbir iktidar sürekli olamamıştır.”