Cumartesi Anneleri'ne 705. haftada abluka

Cumartesi Anneleri'nin 705. buluşması da polis tarafından engellendi. Cumartesi Anneleri, polisin saldırısı nedeniyle açıklamalarını İHD binasının önünde okudu.29-09-2018 12:27

İçişleri Bakanlığı tarafından 700. haftadan beri oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri'nin 705. buluşması da engellendi. Son 5 haftadır oturma eylemini gerçekleştirmek üzere İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin önünden Galatasaray Meydanı'na yürümek isteyen Cumartesi Anneleri'ne polis izin vermedi.

Cumartesi Anneleri, polisin saldırısı nedeniyle açıklamalarını İHD binasının önünde okudu. Abdülmecit Baskın'ın 25 yıl önce gözaltında kaybedilmesinin akıbetini soran Cumartesi Anneleri'nin basın metni okunurken basının görüntü alması ise polis tarafından engellendi.

BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Polis tarafından engellenen açıklamayı kayıp yakını Besna Tosun okudu. "Anayasal hakkımızı kullanarak barışçıl toplanma ve basın açıklaması yaparak düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullanma hakkımız ihlal ediliyor" diyerek uygulamaya tepki gösterilen ve Abdülmecit Baskın'ın 25 yıl önce gözaltında kaybedilmesinin akıbetini soran açıklamada şunlar söylendi:

"AİHS'in her türlü kötü muameleyi yasaklayan 3. maddesi Anayasanın 17. Maddesinde ve Türk Ceza Kanunu'un ilgili maddelerine aykırı bir biçimde sokakta işkenceye tabi tutuluyoruz. Gözaltında kaybedilişin 25. yılında Abdülmecit Baskın dosyasını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 41 yaşında 3 çocuk babası olan Abdülmecit Baskın Ankara Altındağ nüfus müdürüydü. 2 Kasım 1993 yılında Ankara'da kendilerini polis tanıtan, polis yelekli telsizli bir ekip tarafından gözaltına alındı. 2 gün sonra cansız bedeni Ankara Gölbaşı mevkiinde bir köylü tarafından bulundu. Ailenin tüm başvuruları etkin bir soruşturma yapılmadan 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararıyla sonuçsuz bırakıldı. 26.03.2011 tarihinde özel hareket polisi Ayhan Çarkın'ın anlattıkları olay yeri tutanakları ile karşılaştırıldı. İfadeler ile yer gösterme tutanaklarının örtüştüğü savcılık dosyasına eklemdi."

'ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ' 

Tosun şöyle devam etti:

"2011 yılında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde e açılan davada bugüne kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Abdülmecit Baskın'ın gözaltına alınışının 25. yılında adil bir yargılama sonucunda dava dosyasında isimleri bulunan sanıkların cezalandırılmalarını istiyoruz. Abdülmecit Baskın için, tüm kayıplarımız için adalet istiyoruz. Kayıplarımızdan ve Galatasaray Meydanı'ndan asla vazgeçmeyeceğiz."

Cumartesi İnsanları, basın metninin okunmasının ardından bir kez daha Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmek istedi fakat polis yürüyüşe izin vermedi.