Cumartesi Anneleri: Maksut Tepeli’nin akıbeti açıklansın

Cumartesi Anneleri: Maksut Tepeli’nin akıbeti açıklansın

932. hafta açıklamasında Maksut Tepeli'nin akıbeti soruldu ve 39 yıldır süren cezasızlık politikalarına karşı adalet talebi dile getirildi.

İleri Haber

Cumartesi Anneleri, 932. hafta açıklamasında Maksut Tepeli'nin akıbetini sorarak yeniden kamuoyunun gündemine taşıdı ve 39 yıldır süren cezasızlık politikaların son bulmasını istedi. 

Galatasaray Meydanı'nın yasaklanması nedeniyle internet ortamında yapılan açıklama, 12 Eylül kayıplarından Hayrettin Eren'in kardeşi İkbal Eren Yarıcı tarafından okundu. 

'MAKSUT TEPELİ'NİN AKIBETİ AÇIKLANSIN'

"Maksut Tepeli’nin akıbeti açıklansın, 39 yıldır süren cezasızlık son bulsun!" başlığıyla yapılan açıklamada, devletin cezasızlık politikalarına, "932 haftadır, devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha geri dönemeyen, akıbetleri bir sır perdesiyle örtülmeye çalışılan insanlarımız için hakikat ve adalet istiyoruz. 932 haftadır söylüyoruz; söz konusu devlet görevlilerinin hukuka aykırı işlem ve eylemleriyle gerçekleştirdiği gözaltında kaybetme suçunu işleyenler olunca, yargı makamları maddi gerçeği açığa çıkarma ve suçun faillerini tespit edip cezalandırmak yerine, gerçeği örtbas etme, failleri cezasız bırakıp adalet talep edenlerin seslerini bastırma ve cezalandırma yönünde bir pratik sergiliyor" sözleriyle dikkat çekildi.

'SİYASİ İKLİMİN ETKİSİYLE AÇILAN DAVALARLA BİZİ CEZALANDIRMAK İSTİYORLAR'

Cumartesi Anneleri'ne yönelik davalara da dikkat çekilirken, "Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki dayanaktan yoksun, siyasi iklimin etkisiyle açılan davalarla bizi cezalandırmak istiyorlar. Nitekim 700. hafta buluşmamızdan dolayı hakkımızda açılan dava derhal beraat taleplerine rağmen devam ettirildi ve 3 Şubat Cuma günü yapılacak olan 6. duruşma mahkeme hakiminin raporlu olması ve yerine atanan hakimin iş yoğunluğu nedeniyle işlemlerin aksayacağını bildirmesi üzerine 7 Temmuz 2023 saat 14.00’e ertelendi" hatırlatmasında bulunuldu.

'MAKSU TEPELİ AĞIR İŞKENCE SONUCU HASTANEYE KALDIRILDI VE BİR DAHA HABER ALINAMADI'

Açıklamanın devamında, "39 yıldır Tepeli ailesinin tüm girişimlerine rağmen hukukun işletilmediği Maksut Tepeli dosyası ile kamuoyu karşısındayız" denilerek, Tepeli'ye yönelik işkence ve kaybedilme süreci şöyle aktarıldı:

"28 yaşındaki Maksut Tepeli İstanbul’da yaşayan genç bir öğretmendi. Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) üyesiydi. 4 Şubat 1980 tarihinde görev yaptığı Erzincan'da tutuklandığında henüz bir haftalık evliydi. 4 ay cezaevinde kalan Maksut Tepeli, hapisten çıktıktan sonra da eşi ile birlikte İstanbul'a taşındı. 2 Şubat 1984 tarihinde bir arkadaşının İstanbul Küçükbakkalköy’deki evine giden Maksut, eve yaklaştığında kapının kırık olduğunu fark etti. Oradan uzaklaşmaya çalışırken içeride karakol kuran polisler tarafından açılan ateş sonucu yaralandı. Yoğun kan kaybetmesine rağmen hastane yerine, bir battaniye içinde Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldü. Aynı dönemde gözaltında tutulan 3 tanığın beyanlarına göre Tepeli; 5 Şubat 1984 tarihinde Gayrettepe Siyasi Şube’de gördüğü ağır işkence sonucu koma halinde hastaneye kaldırıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı."

'MEZARI HALA BULUNAMADI'

Aile ve avukatların takibi ile Maksut Tepeli'nin ölümüne ilişkin belgelere yıllar sonra ulaşıldığının hatırlatıldığı açıklamada, mezarının ise hala bulunamadığı kaydedilerek şöyle devam edildi:

"Tüm resmi kurumlar tarafından gözaltına alındığı inkar edilen Maksut’un izini süren ailesi ve avukatları, olaydan 22 yıl sonra onun 6 Şubat 1984 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde öldüğüne dair resmi belgelere ulaştı. 3 yıllık ısrarlı girişimler sonucunda da
resmi makamlar, Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiğini kabul etti. Ancak defin yeri bilgisi açıklanmadığı için Maksut Tepeli’nin mezarı hala bulunamadı."

'KİMLİKLERİ TESPİT EDİLEN POLİSLER HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ'

Etkin bir soruşturma yürütülmeyen yargı süreçlerine dair de şu bilgiler paylaşıldı:

Maksut Tepeli’nin gözaltında kaybedilmesi ile ilgili bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Tanıklara rağmen, belgelere rağmen ailenin şikayeti üzerine açılan 3 soruşturma da takipsizlikle sonuçlandı. Maksut Tepeli’nin yaralanması ve işkence ile
sorgulanmasında görevli polislerin kimlikleri tespit edildi ancak haklarında takipsizlik kararı verildi. Adalet arayışından vazgeçmeyen ailesi ve İHD avukatlarından Gülseren Yoleri tarafından tekrar yargı önüne getirilen dosya ise 2014 yılında zaman aşımı kararı ile kapatıldı. Anayasa Mahkemesi'ne 2017 yılında başvuruyla ilgili mahkeme; 'zaman bakımından kabul edilemezlik' kararı verdi. İç hukuk yollarını tüketen aile AİHM’ye başvurdu."

'TÜM KAYIPLARIMIZ İÇİN ADALET İSTEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Adalet talebinin bir kez daha dile getirildiği açıklama, tüm kayıplar için mücadeleye devam edileceği vurgusunda da bulunularak, "932. haftamızda bir kez daha yargı makamına sesleniyoruz; 39 yıl önce Gayrettepe Siyasi Şube’de gözaltındayken kaybedilen Maksut Tepeli için hukuku işletin; onun akıbetini açığa çıkartma, tespit edilen faillerini yargılama yükümlülüğünüzü yerine getirin. Kaç yıl geçerse geçsin Maksut Tepeli için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten; devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 231 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.