Cumartesi Anneleri Erdoğan’dan Randevu İstedi

Cumartesi Anneleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talebinde bulundu.31-08-2018 14:02

"Unutmuyoruz, Affetmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!" diyerek 27 Mayıs 1995'den beri Galatasaray Meydanı'nda kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları, AKP tarafından eylemlerinin yasaklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde düzenlenen toplantıda kayıp yakını Maside Ocak açıklama yaptı.  

'KAYIPLARIMIZI ARAMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

 Cumartesi Anneleri adına ortak açıklamayı okuyan gözaltında kayıp yakını Maside Ocak, Erdoğan'dan randevu talep ettiklerini, 701. haftada da Galatasaray meydanındaki eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Ocak, "Kayıplarınızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizler devletin güvenlik güçleri tarafından kaybedilenlerin arkadaşları, eşleri, dostları, anneleri, kardeşleri ve insan hakları savunucuları olarak 1995'te Galatasaray'a çıktık. Çünkü bizim yakınlarımız gibi herkesin gözü önünde gözaltına alınanlar vardı. Savcılar, ‘Türk polisi işkence yapmaz' diyerek dosyalarımızı başlatmadan kapatıp biz aileler için hak arama yollarını kapatıyorlardı. Adalete ulaşamamamızın neticesinde Galatasaray'ı kendimize mekan ettik" dedi.

'CİDDİ BİR DAYANIŞMA GÖRÜLDÜ'

Söz alan İstanbul İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri , "Gözaltında kayıplara karşı mücadelenin her koşullarda süreceğini biliyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak Cumartesi Anneleri'nin bu haklı talepleri gerçekleşinceye kadar yanlarında olacağımızın altını çiziyoruz. Aynı zamanda 700. haftada Cumartesi Anneleri çok ciddi bir dayanışma görmüştür. Bu mücadeleyi destekleyen herkese teşekkür ediyoruz. O meydanın şiddetle anılmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.