Cumartesi Anneleri 746. haftada İbrahim Çelik ve Edip Çelik'in akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 746. hafta buluşmasında Hizbullahçı çeteler tarafından kaçırılan İbrahim Çelik'in akıbetini sordu.13-07-2019 13:25

İleri Haber

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından 700. haftadan bu yana Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemleri engellenen Cumartesi Anneleri, 746. hafta buluşmasında da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Cumartesi Anneleri’nin 746’ncı hafta eyleminde, Hizbullahçı çeteler tarafından kaçırılan İbrahim Çelik ile oğlu Edip Çelik’in akıbetlerini sordu.

50 yaşındaki İbrahim Çelik, Batman’ın Soğuksu Mezrası’nda yaşıyor ve tarımla uğraşıyordu. 10 Temmuz 1994 gecesi İbrahim Çelik’in evine maskeli ve silahlı 4 kişi gelmiş, kendilerine yer göstermesi bahanesiyle İbrahim Çelik'i yanlarında götürmüştü. Durumdan şüphelenen 19 yaşındaki Edip Çelik de babasını yalnız bırakmamak için peşlerinden gitmiş, baba oğuldan bir daha haber alınamamıştı.

Merese Çelik, oğlunun ve eşinin bulunması için emniyete ve jandarmaya başvurmuş, olayla ilgili 5 Hizbullahçı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak 24 yıldır İbrahim ve Edip Çelik dosyasında hukuk işletilmedi.

Cumartesi Anneleri 746. buluşmasında Çelik Ailesi’nin “ Gözaltında kaybedilen babamızı ve kardeşimizi istiyoruz! Adalet istiyoruz!” talebine eşlik etti.