Cumartesi Anneleri 729'uncu haftada Ali Kırlangıçlı’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 7 Mart 1993'te İstanbul Fatih’te bir arkadaşının evinde 24 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra hakkında haber alınamayan Ali Kırlangıçlı için İHD önünde buluştu.16-03-2019 13:10

Cumartesi Anneleri 7 Mart 1993'te İstanbul Fatih’te bir arkadaşının evinde 24 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra hakkında haber alınamayan Ali Kırlangıçlı için İHD önünde buluştu.

29 haftadır Galatasaray Meydanı'nda toplanmaları yasaklanan Cumartesi Anneleri İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin önünde buluştu.

İkbal Eren tarafından okunan basın açıklamasında “Bizim adalet talebimize kulaklarını tıkayan savcılar, kayıp yakınlarının acılarını paylaşan, hakikat ve adalet taleplerine kayıtsız kalmayan kişilere de suç yaratma çabasındalar” denerek, Galatasaray Meydanı'nın yasaklı oluşuna tepki gösterildi.

Açıklamada 12 Eylül askeri darbesinin ardından 2 Ekim 1980 tarihinde tutuklanarak askeri mahkemede idama mahkum edilen Kırlangıçlı’nın, 28 Mayıs 1990 tarihinde Bayrampaşa Kapalı Hapishanesi’nden 4 kişi ile birlikte firar edip yurtdışına çıktığı ve 1993 yılının başında Türkiye’ye döndüğü belirtildi.

Açıklamada Ali Kırlangıçlı'nın gözaltına alındıktan sonra hakkında bir daha haber alınamamasına dair ise "Ali Kırlangıçlı 7 Mart 1993 tarihinde saat 11.00’e doğru İstanbul Fatih’teki bu eve gitti. Gittiği eve gece polis baskını yapıldığından ve halen evde kurulu olan polis karakolundan habersizdi. Bu tarihten sonra Ali Kırlangıçlı’dan bir daha haber alınamadı. Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan 24 kişinin gözaltı kaydı yapıldı. Ancak Ali Kırlangıçlı’nın gözaltı kaydı yapılmadı ve gözaltına alındığı reddedildi" diye belirtildi.

Kızıl Bayrak'ın haberine göre basın açıklamasında 17 yıl sonra dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı’nın, ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ adlı kitabında, o tarihte gerçekleşen operasyonları planlayan kişinin kendisi olduğunu yazdığı hatırlatıldı. Kitapla birlikte ortaya çıkan şüphelere ilişkin ise “Avcı, kitabında Kartal/Esentepe’deki ev baskınında altı kişinin öldürüldüğünü yazdı. Oysa tüm resmi belgelerde bu evde öldürülenlerin beş kişi olduğu yazılıydı. Kitapta öldürüldüğü söylenen altıncı kişi aynı operasyon kapsamında ‘Fatih’te karakol kurulan eve giden Ali Kırlangıçlı mıydı?’ sorumuz cevapsız kaldı” denildi.