Cübbeli Ahmet’in ‘Çocuklarınızı imam hatiplere göndermeyin’ sözüne MEB’den yanıt

Cübbeli Ahmet’in “çocuklarınızı imam hatiplere göndermeyin” çağrısına MEB’den yanıt geldi. MEB, “Öğrencileri zan altında bırakıyor, bu sözlerini tashih etmeli” açıklaması yaptı.24-09-2021 12:16

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, imam hatip liselerindeki cemaat bağlantılı hocalara atıfta bulunarak velilere “çocuklarınızı imam hatip liselerine göndermeyin” çağrısı yapmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’dan, bu sözlere yanıt geldi. Yılmaz, “Kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz.” açıklamasını yaptı.

Nazif Yılmaz, Cübbeli Ahmet Hoca’nın kullandığı bu sözleri “tashih etmesini arzuladığını” ifade ederek imam hatip liselerinde bütünleştirici ve birleştirici bir eğitim yaklaşımı ortaya konulduğunu açıkladı.

Yeni Akit’teki habere göre Yılmaz, şunları söyledi:

“Okullarda verilen din eğitiminde İslam dîni içerisinde ortaya çıkan farklı fıkhî yorumlar ve düşünce oluşumları bir zenginlik olarak kabul edilerek öğrencilerin bu bilgileri doğru bir şekilde öğrenmesi hedeflenmektedir. Bunun sonucunda, öğrencilerin Kur’an ve sünnet çerçevesinde doğru inanca sahip olmaları, doğru bilgi, doğru düşünce ve doğru davranış kazanmaları hedeflenmektedir. Ülke insanının dînî inanış ve anlayışlarını göz ardı etmeksizin bid’at ve hurafelerden arındırılmış, sahih bir din öğretimi, devletin denetim ve himâyesinde gerçekleştirilmektedir.

Dolayısıyla bu nezih kurumlar hakkında kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin hem de din adına anlatılmasını doğru bulmamaktayız. Okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi zan altında bıraktığı için ifadelerini tashih etmesini arzu ediyoruz.”