Covid-19 aşıları Meclis gündeminde: 'Randevu var aşı yok, salgınla mücadele kaosa sürükleniyor'

Aşılama konusunu Meclis'e taşıyan Gök, "Aşı dozu sayısı ile randevu sayıları arasında denge kurulamaması sonucu ülkemizin salgına karşı mücadelesi kaosa sürüklenmektedir" dedi.11-02-2021 12:44

İleri Haber

CHP’li Levent Gök, aşı için randevu verilen yurttaşların aşı bulunmaması nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerinden geri çevrildiğini ve bu durumda yurttaşlar ile sağlık çalışanları arasında gerginlikler yaşandığını belirtti. Gök, Sağlık Bakanı Koca’ya “Aşılama sürecinde randevuların aşı dozu miktarı doğrultusunda verilmemesinin sebeplerini açıklar mısınız?” diye sordu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında mutasyonlar korku yaratırken, aşılamada tedarik ve uygulamaya dair iktidarın tutumu da tartışılıyor.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, ocak ayında başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında e-Nabız ve Alo 182 üzerinden randevu alan yurttaşlara Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) aşı uygulandığını belirtti.

‘RANDEVU VAR, AŞI YOK’

Ancak randevu alarak yakınlarındaki ASM’lere giden çok sayıda yurttaşın aşı bulunmaması sebebiyle geri çevrildiğini ve ASM’lerdeki aşı dozu sayılarının yetersiz olmasına rağmen randevu verilen yurttaşlar ile sağlık çalışanları arasında gerginlikler yaşandığını öne süren Gök, “Salgında risk altında kabul edilen yurttaşlarımız aşı olmak için kendilerini riske atarak evlerinden çıkmakta ancak randevuları geri çevrilen ileri yaştaki yurttaşlarımızın sağlıkları hiçe sayılmaktadır. Salgına karşı toplumsal bağışıklık oluşturulmasında hayati önem taşıyan aşılama süreci iyi yönetilememekte, aşı dozu sayısı ile randevu sayıları arasında denge kurulamaması sonucu ülkemizin salgına karşı mücadelesi kaosa sürüklenmektedir. Aşılama sürecindeki eksik ve yanlışların ivedilikle giderilerek toplumsal bağışıklığın kazanılması yolunda ayakları yere basan bir yol haritası izlenmesi beklenmektedir” dedi.

BAKAN KOCA’YA ALTI SORU

Gök, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- Aşılama sürecinde aşı randevusu aldığı halde başvurduğu sağlık kurumunda aşı olamayan yurttaşlarımızın sayısını içerisinde bulundukları yaş gruplarına göre açıklar mısınız?

2- Yeterli sayıda aşı dozuna sahip olmadığı halde aşı randevusu veren sağlık kurumlarını ve bu kurumların süreçte verdiği karşılıksız randevu sayılarını açıklar mısınız?

3- Aşılama sürecinde randevuların aşı dozu miktarı doğrultusunda verilmemesinin sebeplerini açıklar mısınız?

4- Aşı randevusu aldığı halde aşı olamadığı için sağlık çalışanları ile gerginlik yaşayan ve sözü geçen sorunlara ilişkin resmî kurumlara bizzat veya CİMER yoluyla şikâyette bulunan yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız?

5- Aşı randevusu aldığı halde aşı olamayan yurttaşlarımızın mağduriyetleri hangi tarihte giderilecektir?

6- Sistemde kayıtlı güncel aşı randevularının sayısı ile sağlık kurumlarının stoklarında bulunan aşı dozu sayılarını açıklar mısınız?