Çorlu tren katliamının ek bilirkişi raporu: Menfez yetersiz, kontrol memuru eksik

Çorlu tren faciasından 3 yıl sonra hazırlanan ek bilirkişi raporunda, demiryolundaki menfezlerin yeterli olmadığı, bölgede gerekli sayıda yol ve geçit kontrol memuru da çalıştırılmadığı vurgulandı.15-03-2021 09:20

Çorlu tren katliamına ilişkin 3 yıl sonra hazırlanan ek bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda su ve hava geçişini sağlayan menfezlerin yetersiz olduğu, hidrolik yapıların ise günümüz mühendislik hizmetine uygun olmadığı saptandı. Ayrıca gerekli sayıda yol ve geçit kontrol memuru çalıştırılmadığı belirtildi.

Sarılar Mahallesi mevkiinde 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin hayatını yitirdiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamının 7. duruşması 16 Mart Salı (yarın) saat 09.30’da Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde görülecek. Duruşma öncesi, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine altı uzman tarafından tren katliama ilişkin hazırlanan ek bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

'MÜHENDİSLİK HİZMETİNE UYGUN DEĞİL'

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, ek bilirkişi raporunda “Kaza mahallindeki menfezlerin ve boru geçişlerin kapasiteleri, havza debileri için yetersizdir. Ayrıca boru geçişlerin girişleri toprak altında kaldığından çalışmadıkları tespit edilmiştir” denildi. Raporda, güzergâhtaki demiryolu hidrolik sanat yapıları ve akarsu yatak düzenlemesinin kaza sonrası iyileştirmeler dahil, günümüz mühendislik hizmetine uygun olmadığı vurgulandı.

ASLİ KUSURLULAR

Bu çerçevede, demiryolu altyapısı ve sanat yapılarında olağanüstü hava koşulları ile ilgili önlemleri almayan ve meteorolojik durum ile gerekli koordinasyonu sağlamayan TCDD Genel Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi müdürlüklerinin asli kusurlu olduğu vurgulandı.

Demiryolu altyapısını yenilemelere uygun hale getirmeyenlerin, yeterli yol ve geçit kontrol memuru istihdam etmeyenlerin de asli kusurlu olduğu belirtildi.