Corbyn: Parçalanmış bir hükümetle anlaşmak zor

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Avrupa Parlamento seçimi öncesi ertelenen Brexit sürecini değerlendirdi09-05-2019 20:12

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Avrupa Parlamento seçimleri öncesi, ertelenen Brexit sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

“Parçalanmış bir hükümetle anlaşmak zor” diyen Corbyn, ortak bir Brexit kararında uzlaşılamaması durumunda İşçi Partisi’nin bu hassas kararı halk oylamasına sunma fikrini desteklediğini belirtti.

Avrupa Parlamento seçimleri 23 Mayıs’ta İngiltere’de gerçekleşecek. Seçim kampanyası için İşçi Partisi adına konuşan Corbyn, Brexit anlaşması konusunda sıkıntıların hâlâ aşılamadığını söyledi. Partiler arası diyalog sürecinin ‘kırmızı çizgiler’ mevcut olduğu sürece zor olduğunu söyleyen Corbyn, “Parçalanmış bir hükümetle anlaşmak zor” değerlendirmesini yaptı.

T24'te yer alan habere göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için planlanan tarih 23 Mayıs’tı. Parlamento’dan ortak bir karar çıkmaması sebebiyle, AB süreci 31 Ekim’e erteledi.