Çok sayıda sendikacı ve siyasetçiye operasyon

AKP/Saray rejimi yerel seçim hazırlıklarını muhalefete yönelik operasyonlar şeklinde yapmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Dyarbakır'da çok sayıda siyasetçi ve sendikacı gözaltına alındı.26-11-2018 10:12

Birçok ilde bu sabah saatlerinde sendikacı ve siyasetçilere yönelik operasyon düzenlendi. KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen, SES ve HDP yetkililerinin, düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındığı bildirildi.

Birçok kentte sabah saatlerinde yapılan operasyonlarda SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ve HDP eski milletvekili Mülkiye Birtane’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sendikacı, siyasetçi ve avukat gözaltına alındı.

Ankara’da yapılan operasyonda gözaltına alınanlar arasında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN), Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyeleri yer aldı.

SENDİKACILARA GÖZALTI

Gözaltına alınan kişilerden isimlerine ulaşılan bazıları şunlar: SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, SES emekli üyesi Ramazan Taş, TÜM BEL-SEN Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, TÜM BEL-SEN Merkez Yürütme Kurulu üyesi Adem Kaya, TÜM BEL-SEN Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Güler, HDP eski il yöneticisi Bahadır Demircan, HDP Yenimahalle eski İlçe Eş Başkanı Mahabat Akın, HDP Çankaya eski ilçe yöneticisi Davut Çalışır, Haydar Üstündağ, Zeki Işıl, Lezgin Kutup, Aydın Keleş ve Avukat Emrah Öner.

 

DİYARBAKIR’DA ESKİ MİLLETVEKİLİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır’da ise, HDP Kars eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Mülkiye Birtane, evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındı.

Birtane’nin merkez Yenişehir ilçesindeki adresine giden polisler evde arama yaptı. Ardından gözaltına alınan Birtane, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İZMİR’DE 20’İ AŞKIN İSİM GÖZALTINDA

İzmir’de yapılan operasyonlarda da HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mahfuz Güleryüz ve Parti Meclisi (PM) üyesi Gülay Gün Bilici'nin de aralarında bulunduğu 20’i aşkın isim gözaltına alındı.

Güleryüz, Ankara’da yapılacak olan MYK toplantısına katılmak için gittiği Adnan Menderes Havaalanı’nda polislerce gözaltına alındı. PM üyesi Bilici ve HDP Menemen İlçe Yöneticisi Mustafa Aydın ile parti üyesi Katibe Ekyüce'nin de bulunduğu isimler ise evlerine yapılan baskınların ardından gözalatına alınıp, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldü.

HDP İZMİR'DEN AÇIKLAMA

HDP İzmir İl Örgütü, gözaltılarla ilgili twitter hesaplarından açıklama yaptı. Açıklamada, HDP eski İl Eş Başkanlarının gözaltına alındığı belirtildi.

 

İstanbul’da da Nimet Acar isimli stajyer bir avukat, kaldığı eve yapılan operasyonla gözaltına alındı. Acar, Vatan Caddesi’nde İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yine Bursa’da adreslerine yapılan baskınlarda Atakan Bozkurt, Merve Yıldırım ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alınıp, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

KESK'TEN AÇIKLAMA

KESK Gönül Erden'in gözaltına alınmasına ilişkin, 2016 yılında Ankara'da barış talebinin ifade edildiği 'Beyaz Bayrak' eylemine katılmalarının sebep gösterildiğini ifade etti. 

KESK Kadın Meclisi'nin yaptığı açıklama şöyle:

"25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele ve dayanışma gününde  kadınlara şiddet uygulayarak yürümelerini engelleyen erkek egemen sistem üzerinden 24 saat geçmeden sendikal hak ve özgürlükler  için, kadın mücadelesi ile birlikte emek ve demokrasi den ödün vermeyen SES Eş Genel Başkanı Gönül ERDEN'in de aralarında bulunduğu bir çok kişi adresleri belli olmasına rağmen sabah saatlerinde evlerinden göz altına alınmıştır. 

Arkadaşlarımızın 2016 yılında KESK'e bağlı sendikamız SES’in sağlık ve yaşam hakkını savunmak amacıyla aldığı kararla yapılan ve çok sayıda kurumun desteklediği, Ankara Sakarya Caddesi'nde gerçekleştirilen ve barış talebinin ifade edildiği Beyaz Bayrak eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Yani “yaşatmak için yaşamı savunmak“ suç sayıldı. 
Biz KESK İstanbul Kadın Meclisi olarak yaşamı savunan arkadaşlarımızın  göz altına alınması değil, soruşturma açılmasını dahi kabul etmiyor ve Gönül ERDEN ‘in yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Yaşam için barışı savunmayanları  kınıyoruz.

KESK İstanbul Kadın Meclisi"