'Çocuklarının düğününü sendika kasasından yaptı'

Öz İplik-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticilerinin, kişisel harcamalarını sendika kasasından karşıladığı hesap dökümlerinde, tediye fişlerinde yer aldı.18-07-2018 19:15

İktidar yanlısı işçi konfederasyonu Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticilerinin, kişisel harcamalarını sendika kasasından karşıladığı iddia edildi. “Sendikal hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak”la suçlanan sendika yöneticileri hakkında iddianame hazırlandığı belirtildi.

Genel merkez yöneticileri hakkında açılan kamu davası için hazırlanan iddianameye göre; sendika başkanı Murat İnanç'ın 2013 yılı Mayıs ayında, oğlunun Malatya’da yapılan düğününe ve kızının 2013 yılı Ağustos ayında İstanbul’da yapılan düğününe gelen davetlilerin yol, yemek ve konaklama giderlerini sendika hesaplarından ödediği öğrenildi.

Murat İnanç, oğlu ve kızının düğünüyle annesinin vefat ettiği dönemde herhangi bir sendika görevlendirmesi bulunmadığı halde bu törenlerin gerçekleştirildiği yerlere yapılan seyahat harcamalarını ve bu seyahatlerde yapılan yemek harcamalarını sendikaya ödettiği belirtildi.

SENDİKA PARASIYLA SEYAHAT ETMİŞLER

Mahkeme dosyasına iddiaları güçlendirecek bazı evrakların sunulduğu da öğrenildi. Öz İplik-İş Genel Sekreteri Rafi Ay’ın 1 Kasım 2013 tarihinde İstanbul İl Başkanı İsmail Demirkoparan ve İstanbul İl Muhasibi İbrahim Yıldız'la İstanbul’dan Malatya’ya Öz İplik-İş Genel Başkanı Murat İnanç’ın vefat eden annesinin cenazesine uçakla gittiği, yine İstanbul’a uçakla döndüğü, ödemelerin sendika kasasından yapıldığı mahkeme dosyasına giren evraklarda yer aldı.

Dava dosyasına giren Elektronik Bilet Yolcu Seyahat Belgesi’ne göre Rafi Ay, İsmail Demirkoparan, İbrahim Yıldız, kalkış saati 20.20 olan bir uçakla 1 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’dan Malatya’ya uçtu. Sendika kasasından ödendiği hesap dökümlerine yansıyan seyahatlar için gidiş 458 lira 97 kuruş, dönüş 327 lira olmak üzere toplamda 885 lira 97 kuruş ödeme yapıldı. 

 

'SEYAHATİN HANGİ AMAÇLA NEREYE YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL'

 Öz İplik-İş Genel Başkanı Murat İnanç’ın 11-13 Mayıs 2013 tarihleri arasında evlenen oğlunun düğünü öncesinde kendisine ve sendika yöneticilerine verilen seyahat avansları dikkat çekti.

Murat İnanç’a 3 Mayıs 2013 tarihinde 2 bin 141 lira; 4 Mayıs 2013 tarihinde 3 bin 550 lira; Genel Mali Sekreter Engin Doğan’a 9 Mayıs 2013 tarihinde bin lira, başka bir tarihte 399 lira 25 kuruş; İnanç’ın şoförü Murat Gökmen’e 86 lira 50 kuruş; Genel Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Sönmez’e 199 lira 48 kuruş ödeme yapıldığı tediye fişlerine yansıdı. Bu evrakların üzerinde, bilirkişilere ait olduğu belirtilen “seyahatin hangi amaçla nereye yapılacağı belli değil” notunun yer alması dikkat çekti. 

 

SENDİKA KASASINDAN KIZINA ÇİÇEK YOLLADI 

18-21 Ağustos 2013 tarihleri arasında yıllık izinde olan Murat İnanç’ın kişisel harcamalarını da sendika kasasından karşıladığı görüldü. İnanç, 18 Ağustos 2013 tarihinde evlenen kızına 730 liralık çiçek gönderdi, yine ödemeyi sendika kasasından yaptı. İnanç’ın kızına gönderdiği çiçeğin faturasının sendika adına kesildiğini kanıtlayan belgeler dava dosyanına eklendi.

ŞUBE BAŞKANI İDDİALARI DOĞRULADI

O dönem Öz İplik-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı olan Ömer Yabaş’a iddiaların sorulması üzerine, Murat İnanç’ın annesinin cenazesinde tüm teşkilatın araç yakıtlarının, yöneticilerin uçak biletlerinin, konaklama giderlerinin sendika tarafından karşılandığını doğruladı. Aynı dönem Murat İnanç’ın talimatıyla Rafi Ay’ı, İsmail Demirkoparan’ı, İbrahim Yıldız’ı havaalanından aldığını belirten Yabaş, onları otele yerleştirdiğini sonrasında da cenaze evine götürdüğünü söyledi.

YASAYA AYKIRI HARCAMALAR

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ve sendika anatüzüğüne göre sendika üyelerine hediye veya borç verilmesi, sendikal faaliyet dışında harcama yapılması ve bağışta bulunulması yasalara aykırı.

SENDİKA BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Yasalara aykırı harcamalar yaptığı iddia edilen ve hakkında iddianame hazırlanan Öz İplik-iş Genel Başkanı Murat İnanç yaptığı açıklamayla iddiaları yalanladı. Açıklamada iddiaların yargı aşamasında olduğu ve gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, olağan genel kurul öncesinde algı operasyonu yapıldığı iddia edildi.

"İşçi Hak yolundan dönmez. 

Yapılan bu saldırının ne işçi, ne işçi mücadelesiyle, ne de sendikacılıkla ilgisi vardır. Saldırı ideolojiktir; hırsı yüzünden kendinden geçmiş biri, ideolojik olarak Öz İplik İş'e ve camiasına düşmanlık edenlerle organize işbirliği içindedir.

Öz İplik-İş Sendikası’nın kurumsal kimliğine zarar veren bu yanlış haberlerin  biran önce düzeltileceğini ümit eder, konuyu bilgilerinize sunarım."