Çocukların evreni ve evrimi anlamasını kolaylaştıracak, hâlâ raflardayken mutlaka alınması gereken 10 çocuk kitabı

Yaşama, evrene, doğaya, evrime dair merakını ve umudunu yitirmemiş yetişkinlere, telaşlı ve meraklı tüm çocuklara;07-04-2019 01:20

Burcu Adıgüzel

Yaşam Ağacı

Doğadan bu kadar uzaklaştığımız günlerin içinden geçerken, ağaçlar kesilir, ormanlar talan edilirken, çocuklara biyoçeşitliliği anlatmak için ihtiyacımız olan son sığınaklar kitaplar. İşte bu çeşitliliği çizimleriyle destekleyerek çocuklara sunuyor Yaşam Ağacı. Her türlü canlı yaşamını anlatan kitap, çocukların dünya üzerindeki değişkenliği anlayabileceği bir dile de sahip. Böcekler, yapraklar, ağaçlar, mantarlar ve tüm canlıların doğadaki devinimi çocuklara sade bir dille aktarılıyor.

Künye: Yaşam Ağacı, Rochelle Strauss, Çev. Mehmet Doğan, İletişim Yayınları, 2009, 40 sayfa.

Gizem Çözen Kâşifler

Zelal Özgür Durmuş'un evrim serisinden çıkan ilk kitabı. Gizem Çözen Kâşifler, gizemli bir yolculuğa çıkarıyor çocukları. Bu yolculuk bir evrim macerası. Çocukların günlük hayatının içerisinde maceralarla evrimi ilişkilendirebilecekleri keyifli bir davet.

Künye: Gizem Çözen Kaşifler, Zelal Özgür Durmuş, Yazılama Yayınevi, 2015, 14 sayfa.

Yaşlı Dünya Güncesi

Yazara ait serinin bir diğer kitabı. Aynı zamanda Yazılama Yayınevi'nin yine güzel bir hediyesi. Burada da çocuklara bir evrim macerası sunuluyor. Okurken canlanan güncenin içinde çocuklar hiç görmedikleri yerlere gidiyor ve farklı canlılarla tanışıyorlar. Yaşamın gittikçe tuhaflaşan bir yer olduğunu anlamalarıyla birlikte macera şekilleniyor.

Künye: Yaşlı Dünya Güncesi, Zelal Özgür Durmuş, Yazılama Yayınevi, 2015, 14 sayfa.

Kayra ile Kivi

İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Kayra ile Kivi, bir bilim macerası. Çocukların merak içerisinde akıp giden hayatlarına güzel bir gönderme gibi âdeta.

''Bu bir kuş mu? Büyük, tüylü kanatları nerede?''

''Neden bir kedi gibi bıyıkları var? Bir kivi kuş olamaz, olabilir mi?'' gibi sorulara yanıt arıyor.

Künye: Kayra ile Kivi, Eileen Campbell, Çev. Utku Umut Bulsun, İş Bankası Kültür Yayınları, 2012, 44 sayfa.

Zaman Bisikleti

Çocukların hayatına dört tekerlekle giren bisiklet, hayatın hep bir dengede ilerlediğini anlamanın eğlenceli ve ilk adımı. Kahramanlarımız Yağmur ile Damla ise dünyanın başlangıcına yolculuk yapan bir bisiklet icat ediyorlar. Pedalları çevirdikçe zaman silikleşiyor ve günümüzden tam yüz yıl öncesine gidip ilk insanları görüyorlar. İlk durak Antalya'da Karain Mağarası. Çuka ile Anin de bu mağarada yaşayan iki kardeş. Yüz yıl öncesinde yaşayan iki kardeş ve günümüzde yaşayan iki kardeşin öğrenme ve buluşlarla dolu hikâyesi Bilgin Adalı'nın serisinden ilk kitap.

Künye: Zaman Bisikleti, Bilgin Adalı, Can Çocuk Yayınları, 2004, 125 sayfa.

Her Şeyin Öyküsü

Kitap tam da adı gibi her şeyin öyküsünü anlatıyor çocuklara. Büyük patlamayla başlıyor ve patlamanın ardından evrenin genişlemesi, dışa doğru açılması, yıldızların, gezegenlerin ortaya çıkması, çocukları zorlamayan, net ve kısa cümlelerle anlatılıyor. Yazmadan geçmeyelim; dinozorlar ortaya çıkıyor ve kitabın çocukları en sevindiren bölümlerinden biri de bu. Kitabı, anlattıkları kadar cazip kılan en önemli şey; kısa cümlelerle birlikte çok etkileyici görseller kullanılmış olması. Her Şeyin Öyküsü üç boyutlu bir kitap. Yani patlamayı çocuklar gerçekten ''bomm'' yazısıyla açılan bir üç boyut görselleştirme ve hareketli tasarlanmış kapaklarla görebiliyorlar. Kitabın yazarı Neal Layton. Kâğıt mühendisliği olarak adlandırılan görselleştirme ise Corina Fletcher'a ait. ''Dinozorlar neden yaşamıyor?'' diye sormaya başlayan tüm çocuklar için tatmin edici bir öykü.

Künye: Her Şeyin Öyküsü, Neal Layton, Tudem Yayınları, 2006, 28 sayfa.

Büyümek İsteyen Goril

Hayy Kitap'ın hayvan hikâyeleri serisinden bir kitap. Yavru gorilimizin adı Pongo. Afrika'nın dağlarında, babasının sürüsüyle yaşıyor ve tek amacı büyüyüp babası gibi güçlü bir goril olmak. Bu yüzden yaşadığı ânın tadını biraz kaçırıyor Pongo. Bu sırada annesi ona bir müjde veriyor: Bir kız kardeşi olacak!

Yazar Jill Tomlinson, bu yavru gorillerin günlük yaşamı üzerinden çocuklara doğayı, hayvanları ve hayatı anlatıyor. En keyifli kısmı ise, bir goril ailesinin gözünden onları gözleyen insanların kendilerine ne hissettirdiklerine tanıklık ediyor olmak.

Künye: Büyümek İsteyen Goril, Jill Tomlinson, Çev. Gökçe Ateş Aytuğ, HayyKitap, 2010, 104 sayfa.

Evrim Atlası

Evrim Atlası, bir çocuk kitabı değil. Ama bu listede yer almasının nedeni; yediden yetmişe herkesin dönüp okuyabileceği, faydalanabileceği özellikler taşımasından kaynaklanıyor. Evrim Atlası, doğaya yönelik uluslararası bilimsel çalışmalarda öncü bir kurum olan ve dünyanın en önemli doğa tarihi koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Natural History Museum’un iş birliğiyle hazırlanmış. Bu kitaba çocuğunuzun ilkokul çağlarından itibaren başucunda yer verebilirsiniz.

Künye: Evrim Atlası, Douglas Palmer, Çev. Çağlar Sunay, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2010, 367 sayfa.

Yaşamın Evrimi

Çocuklara, dünyanın değerini bilmek için onu anlamak gerektiğinden yola çıkılarak yazılan kitap, ''Gezegenimizi, uçsuz bucaksız evrenin içindeki bu küçücük noktacığı tanıyalım.'' diyerek başlıyor. Deneyler, karşılaştırmalı tablolar, on dakikalık bir piyes, aklınıza takılabilecek sorular ve sözlük bölümüyle zenginleştirilmiş, bilgi yüklü ve öğretirken gülümseten nitelikte. Yaşamın evrimini çocuklara eğlendirerek öğreten kitap, okuyucusuna Ayrıntı Çocuk yayınlarından ulaşıyor.

Künye: Yaşamın Evrimi,  Anna Hatzimanoli, Ayrıntı Yayınları, 2009, 40 sayfa.

Kumkurdu

Kumkurdu, tek başına bir evrim kitabı değil. Ancak bu listede olmayı fazlasıyla hak edecek kadar evren, doğa, uzay ve insanın evriminden bahsediyor. Hem yetişkinlerin hem de çocukların mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm bir üçleme: Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu, Daha da Fazla Kumkurdu. Ailesiyle deniz kenarında bir evde yaşayan Zackarina adlı bir çocuğun bilge bir kumkurduyla kurduğu arkadaşlık ve ondan öğrendikleri üzerine şekillenen muhteşem bir öykü.

Künye: Kumkurdu, Asa Lind, Çev. Ali Arda, Pegasus Yayınları, 2015, 104 sayfa.