‘Çocuklarım devletle iş yapmıyor’ demişti: 8 ay önce ihale aldıkları ortaya çıktı

Dünya zenginlerinin yatırımlarını inceleyen Paradise Papers belgelerinde oğulları da yer alan Başbakan Yıldırım, ‘çocuklarım devletle iş yapmıyor, algı yaratmaya çalışıyorlar’ diye savunma yaparken, belgelerdeki veriler Yıldırım’ın aksini söylüyor.08-11-2017 07:35

Dünya çapında iş adamı ve siyasetçilerin yatırımlarını inceleyen Paradise Papers (Cennet Belgeleri), Malta’da oğullarına ait 5 şirket olduğu ortaya çıkan ve ‘algı yaratıyorlar’ diye savunma yapan Başbakan Binali Yıldırım’ı doğrulamadı. Yıldırım, dün yaptığı basın açıklamasında, söz konusu şirketlerin varlığını kabul ederken, oğullarının bugüne kadar devletten hiç ihale almadığını öne sürdü. Ancak belgeler Binali Yıldırım’ı yalanlıyor.

Kamu İhalesi Kurumu’na göre Erkan Yıldırım daha sekiz ay önce Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden “MTA Turkuaz Araştırma Gemisinin İşletilmesi Hizmet Alımı” adlı ihaleyi aldı. Hem de Kamu İhale Kurumu’nun ‘istisna’ maddesi kapsamında. İhalenin bedeli ise tam olarak 6 milyon 920 bin dolar.

Kamu İhale Kurumu ve e-devlet verileri Paradise Papers’ı teyit ederken Erkan Yıldırım’ın, hissedarı olduğu Nova Warrior adlı off-shore şirket üzerinden Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden ihale aldığını ortaya koydu. Üstelik ihalenin üzerinden henüz sekiz ay geçmiş.

Yıldırım, dünya genelinde 67 medya kurumuyla eşzamanlı olarak yayımladığı Paradise Papers’a ilişkin, kendisiyle ilgili ‘algı oluşturulduğunu’ iddia ederek ‘yerli ve milli’ olduğunu savundu. Diğer yandan Malta’daki şirketlerin varlığını kabul eden Yıldırım, “Türkiye ve başka ülkede bir kişi hakkında ticari faaliyetleri hakkında bilgi almak isterseniz her türlü bilgiyi alabilirsiniz. İnternet üzerinden 2 dolar ödeyerek herkes hakkında bilgi alabilirsiniz, bunların sır özelliği yok” dedi.

Oğlu Erkan Yıldırım’a ait gemiler üzerine yapılan araştırmalar ise son zamanların en büyük ihalesini gün yüzüne çıkardı.

BELGELERDE GEÇEN ŞİRKETLERDE ERKAN YILDIRIM İMZASI

Paradise Papers’a göre Yıldırım’ın oğulları Erkan ve Bülent Yıldırım 5 şirketle Malta kayıtlarında yer alıyor. Süddeutsche Zeitung’un, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaştığı belgeler, Yıldırım kardeşlerin Black Eagle Marine Co Ltd, Hawke Bay Marine Co Ltd, South Seas Shipping NV, Nova Warrior Limited ve Dertel Shipping Limited’in hissedarları olduğunu ortaya koydu.

Bu şirketler arasında geçen Nova Warrior Limited’in özel bir önemi vardı. Bu şirket, kayıtlarda South Seas Shipping adlı firmaya ait görünüyordu. Ancak şirketin belgelerini South Seas adına Erkan Yıldırım imzalıyordu. Bu belgeler şirketin büyük ortağının Erkan Yıldırım olduğunu teyit etti.

Özetle iç içe geçen şirketler nedeniyle, Binali Yıldırım’ın iddia ettiği gibi, ilk etapta Erkan Yıldırım ismine ulaşılamıyordu. Peki, bu şirket neden bu kadar gizlenmişti?

BAĞLANTILAR ADIM ADIM ORTAYA ÇIKIYOR

100 GT ve üstü ağırlığa sahip açık denizlerde seyre elverişli tüm motorlu ticaret gemilerinin International Maritime Organization (IMO) kayıtlı olması gerekiyor. IMO verilerinde ilginç bir şekilde Nova Warrior adlı şirketin adresi İstanbul merkezli “Oras Denizcilik ve Ticaret Ltd Şti” olarak görünüyor. Nova Warrior’un Türkiye’deki ayağı Oras Denizcilik’in Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre hissedarları Temmuz 2006’ya kadar Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı Salih Zeki Çakır ve Ahmet Said Atasoy iken şu anda Çağrı Cihan Çakır ve Nihan Nur Çakır olarak görünüyor.

Binali Yıldırım’ın ulaştırma bakanı olmadan önceki iş ortağı Salih Zeki Çakır’dı. Salih Zeki Çakır, Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı ihalelerle daha önce gündeme gelmişti.

YILDIRIM’IN ARKA PLANDA OLDUĞU ŞİRKETİN İHALESİ ‘İSTİSNA’ KAPSAMINDA

Resmi kayıtlara göre Oras Denizcilik ile Erkan ve Bülent Yıldırım’ın bir bağlantısı bulunmazken, iç içe geçen şirketlerin sırrı çözüldüğünde Erkan Yıldırım’ın Oras Denizcilik’te arka planda olan isim olduğu anlaşılıyor.

Cumhuriyet’ten Pelin Ünker’in haberine göre Oras Denizcilik’in aldığı ihalenin istisna (*) kapsamında olması ihalenin sorgulanmasını da kısıtlıyor. İhaleye teklif sayısı üç görünürken Oras Denizcilik yani Başbakan’ın oğlu 1 Nisan 2017 ila 1 Nisan 2019 arasında geçerli sözleşme boyunca yüklenici firma olarak faaliyet gösterecek.

(*) BAŞBAKAN , ÇOCUKLARIMIN DOKUNULMAZLIĞI YOK SORUŞTURULSUNLAR' DEMİŞTİ AMA 'İSTİSNA' İHALEDE STANDARTLAR UYGULANMIYOR, ŞİKAYET EDİLEMİYOR

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 3. maddesinde düzenlenen istisna ile bazı ürün, mal veya hizmetlerle yapım işleri, adlarına veya konularına göre kanunun genelinden istisna tutuluyor. İstisna kapsamındaki kuruluşların alımlarında kamu ihale mevzuatının tip şartname, sözleşme ve standart formlarının kullanılması zorunluluğu bulunmuyor. Sayılan iş ve konularda yapılacak harcamalar kanun kapsamı dışında tutuluyor. İstisna kapsamında bulunan idarenin “istisna” kapsamında bulunan alımları Kamu İhale Kurulu’na şikâyet konusu yapılamıyor.

Erkan Yıldırım’ın aldığı ihalenin, söz konusu maddenin 3f bendine göre istisna konusu ise şöyle: “Ulusal araştırma-geliştirme kurumlarının yürüttüğü ve desteklediği araştırma- geliştirme projeleri için gerekli olan mal ve hizmet alımları ile finansmanının tamamı Kanun kapsamındaki bir idare tarafından karşılanarak elde edilen sonuçların bu idare tarafından sadece kendi faaliyetlerinin yürütülmesinde faydalanıldığı haller hariç, her türlü araştırma ve geliştirme hizmeti alımları.”