Çocuklara 'küçük fahişeler' dediği için görevden alınan müdür öğretmen olarak atandı

Muğla'da çocuklara 'küçük fahişeler, ucuz mallar' dediği gerekçesiyle görevden alınan müdür, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne öğretmen olarak atandı.15-05-2019 10:23

Muğla'da, müdür olarak görev yaptığı Çocuk Destek Merkezi'nde çocuklara “küçük fahişeler”, “ucuz mallar” gibi hakaretler eden Ö.A., görevden alınmasının ardından öğretmen olarak atandı.

Muğla’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Şükrü Bircan Kürek Çocuk Destek Merkezi’nde müdür olarak görev yaparken, kurumdaki çocuklara “küçük fahişeler”, “ucuz mallar” dediği iddiaları üzerine görevinden alınan Ö.A.’nın Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne öğretmen olarak atandığı açıklandı.

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre,  aynı kurumda çalışan üç personelin çocuklara “küçük fahişeler”, “ucuz mallar” sözlerini sarfettiği yönündeki ifadelerine rağmen öğretmen olarak atanan Ö.A. bu atamanın iptali için dava açtı ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na yazdığı dilekçe ile “haksız yere disiplin cezası ile tecziye edildiği” şikâyetinde bulundu.

Dilekçeyi işleme alan komisyon konuyu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sordu. Ö.A.’nın hakkında disiplin soruşturması raporunun hazırlandığını belirten bakanlık, rapordaki teklife istinaden Ö.A.’nın Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne öğretmen olarak atandığını kaydetti. Bakanlık, ayrıca Ö.A.’nın atama işleminin iptali hususunda Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtığını, mahkemenin davanın reddine karar verdiğini belirtti.

Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararında ise şunlar yer aldı:

“Kurumda çocuk gelişimcisi, sosyolog ve psikolog olarak görev yapan üç personelin alınan ifadelerinden, davacının çocuklara yönelik ‘küçük fahişeler, ucuz mallar’ şeklinde söylemlerinde bulunduğu anlaşıldığından, davacının üzerine atılı eyleminin sübut bulduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumda dezavantajlı konumda olan çocuklara psikososyal yönden destek veren bir kurumun üst yöneticisi olan davacının çocuklara yönelik sarf ettiği söylemlerin sahip olduğu yöneticilik sıfatı ve kurumun amacıyla bağdaşmadığı açıktır. Dava konusu atama işleminde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.”