Çocuğunu istismar eden erkeğe 'takım elbise' indirimi!

Çocuğuna sistematik şekilde cinsel istismarda bulunan erkeğin yargılandığı davada mahkeme, istismarcıya takım elbiseyle duruşmalara katıldığı için “iyi hal” indirimi uyguladı.27-01-2021 11:35

İstanbul'da çocuğuna sistematik cinsel istismarda bulunan Y.K. isimli erkeğin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme faile takım elbise ile duruşmalara katıldığı için “iyi hal” indirimi uygulayarak 30 yıl hapis cezası verdi.

Dün İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülen davaya fail Y.K. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonunda hazır edildi. Davaya müdahil olarak Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’ni temsilen avukat Ayten Bademci katıldı.

TAKIM ELBİSEYE 'İYİ HAL' İNDİRİMİ

“Nitelikli cinsel istismar” suçundan yargılanan faile, çocuğun Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) ve mahkeme huzurundaki ifadeleri ile Adli Tıp Kurumu (ATK) raporları dikkate alınarak önce suçu zincirleme gerçekleştirdiğinden toplam 45 yıl hapis cezası veren mahkeme, daha sonra failin duruşmalardaki tutumunu, duruşmalara takım elbise ile katılmasını dikkate alarak “iyi hal” indirimi uyguladı. Cezayı 37 yıl 6 ay hapis cezasına indiren mahkeme, sanığa verilecek suçun TCK 61/7 maddesi gereğince 30 yılı geçmeyecek oranda verilmesi gerektiğini göz önüne alarak cezayı 30 yıl ile sınırlandırdı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği mahkemenin “iyi hal” indirimi uygulamasına karşı istinafa başvuracağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da annesi katledilen çocuk, babası ile yaşadığı sırada cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuğun dayanamayarak şikayetçi olması üzerine baba Y.K. tutuklandı. Çocuk verdiği ifadelerde babası Y.K. tarafından sistematik cinsel istismara maruz kaldığını, tehdit edildiğini anlattı.