CNN Türk, santrallere filtre takılmamasını maliyet hesabıyla savundu

CNN Türk'te yayınlanan bir programda termik santrallere filtre takılmaması, işlem için üretime verilecek aranın maliyeti hesaplanarak savunuldu.29-11-2019 08:31

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) geçen hafta termik santrallerin baca filtresi ve arıtma tesisi kurmadan 2.5 yıl daha çevreyi kirletmesine izin veren yasa tasarısı, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edilmişti. Kabul edilen tasarı, kamuoyunda eleştirilere neden olmuştu. 

Yandaş çizgisiyle bilinen CNN Türk’te 28 Kasım’da yayınlanan 'Günün Ekonomisi' programında ise bu tepkiler 'çatlak seslerin artması' olarak nitelendirildi. Programda, sunucu Beste Uyanık ise sanrtallere filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayarak, Meclis'ten geçen filtre takılmaması kararını savundu.

'500 BİN KİŞİ MAĞDUR OLACAK'

Türkiye’deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2.5 yıl süre tanındığını belirten sunucu Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını hatırlatarak ''Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var'' dedi. Bu aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayan Uyanık, şu ifadeleri kullandı:

''O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak, 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse. Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.''

BAKAN'IN 6 AY İDDİASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı açıklamada, ''Termik santrallerin filtrelerinin 6 ay içinde yapması lazım. Başlamazsa, 6’ncı aya müteakip ceza kesilir veya proje vermemiş tedbir sağlamamış ise biz de gider filtrelenmeye ilişkin adımı atarız. Yükleniciden bedelini alırız diyoruz, biz kendi bütçemizden yaparız demiyoruz'' açıklamasını yapmıştı.