Ciwan Haco: Birlikte milyonlarca hayatı kurtarabiliriz

Suriye doğumlu Kürt müzisyen Ciwan Haco, TSK'nin askeri harekatına ilişkin eleştirilerde bulunarak dünyaca ünlü sanatçılara çağrıda bulundu.21-10-2019 08:39

Kürt müziğinin en önemli temsilcilerinden Ciwan Haco, dünya çapında tanınan müzik grubu ve sanatçılara gönderdiği mesajda, Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekatı sonrası bölgede insanlık dramı yaşandığını vurgularken, ''Birlikte milyonlarca hayatı kurtarabiliriz. Bu soykırımın devam etmesine izin vermeyin'' ifadelerini kullandı. 

Başta, Joan Baez, Eric Clapton Roger Waters, Metallica, Ozzy Osbourne, Led Zeppelin, Iron Maiden ve Radiohead gibi dünyaca ünlü onlarca grup ve  müzisyene sosyal medya üzerinden gönderdiği mesajda TSK'nin askeri harekatını anlatan Ciwan Haco, ''Bugün size sadece bir sanatçı ve müzisyen olarak değil, aynı zamanda dost bir insanoğlu olarak ulaşıyorum'' diyerek şunları kaydetti:

'BU SAVAŞI BİZ SEÇMEDİK'

''Bugün size sadece bir sanatçı ve müzisyen olarak değil, aynı zamanda dost bir insanoğlu olarak ulaşıyorum. Bugün benim halkım, Kürtler, Kuzey Suriye’de Türkiye ve onun El Kaide bağlantılı uzantıları eliyle bir soykırım ve etnik temizlikle karşı karşıya. Bu savaşı biz seçmedik; IŞİD bölgede yayıldı, bu süreçte benim halkım on binlerce hayata mal olan savaşta, sözde “halifeliği” yenmekte öncülük etti.

Suriye iç savaşı kaosunda Suriye’nin kuzeyindeki bölgemizi Hristiyanlara, Ezidilere, Müslümanlara, Kürtlere, Asurilere, Süryanilere ve Araplara sığınacak bir liman sağlayacak şekilde koruduk. Bir arada sürdürdüğümüz barışçıl varlığımız, bu yıl 9 Ekim’de Türkiye ve onun gözü dönmüş cihatçı lejyonerleri tarihi vatanımız Rojava’yı işgal ettiğinde zalimce sona erdi. O günden beri yüzlerce masum sivili öldürdüler ve 300 bine yakın kişiyi yerinden ettiler. Uluslararası Af Örgütü, geçen hafta boyunca Türkiye’yi savaş suçları işlemekle suçladı. 

'BİRLİKTE MİLYONLARCA HAYATI KURTARABİLİRİZ'

Bu korkunç işgale yeşil ışık yakan Donald Trump, çatışmaları kumda oynayan çocuklara benzetti. Bu iğrenç ve saldırgan kıyaslama, halkıma düzenlenen barbarca saldırıda hayatını ya da uzuvlarını kaybeden tüm insanları utanmazca umursamamak adına kullanıldı. Türkiye devleti halkıma yönelik neredeyse yüz yıllık soykırımına devam ediyor. Bugün, vatanımızda etnik temizlik yapmak ve halkımın savaştığı ve yendiği terörist örgüt IŞİD’in yeniden dirilmesine giden yolları döşemenin peşindeler.

Sevgili dostlar, Türkiye devletinin, halkıma karşı her gün gösterdiği zalimliğe karşı ışık tutmanız için size yalvarıyorum. Birlikte milyonlarca hayatı kurtarabiliriz. Bu soykırımın devam etmesine izin vermeyin!