Çıplaklar Plajına Girmek İneklere 'Hak' Sayıldı

Kuraklığa yol açan sıcak havada hayvanların bakımı zorlaşırken, itirazlara rağmen plajlara girişleri kabul edildi.19-08-2018 12:58

İsveç'in güneyindeki Smaland il yönetimi, itirazlara rağmen sıcak havalar nedeniyle ineklerin çıplaklar plajlarına girmesine izin verdi.

BBC Türkçe’nin aktardığı The Local internet sitesine göre Smaland'da çıplak güneşlenenler, plajdaineklerin dolaşmasının "hijyen dışı olduğu ve sağlık riski taşıdığı" gerekçesiyle yerel yönetime başvuruda bulunmuştu.

‘İNEKLERİNDE İNSANLAR KADAR HAKKI VAR’

Şikayet üzerine Växjö kentinin Kültür ve Dinlence Departmanı'nda ineklerin plajlara girişini yasaklama üzerine bir oylama düzenlendi.

Oylamadan inekleri yasaklamama sonucu çıkarken kararda "ineklerin orada olmaya insanlar kadar hakkı var" ifadeleri yer aldı.

YİNE DE UYARI YAPILDI

Smaland yönetiminden Peter Bengtsson bölgede koli basili gibi bakterilere yönelik bir risk bulunmadığını, fakat çiftçilerin etrafta yüzmek isteyen insanlar varken ineklerini suya sokmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

Bengtsson, nüdistlerin ineklere yönelik alerji veya ineklerin zemine verdiği zarar nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye girmesi gibi gerekçelerle başvuru yapması durumunda konunun o açılardan da değerlendirilebileceğini ve yetkililerin inek sahipleriyle konuşacağını açıkladı.

KURAKLIK BESLENMEYİ ZORLAŞTIRDI

Bu yıl Avrupa çapında etkisini gösteren sıcak hava dalgası İsveç'te de kuraklığa yol açtı. Bu nedenle çiftçiler hayvanlarını beslemekte zorlanmaya başladı.

İsveç'in kamu yayın kuruluşu SVT, bazı çiftçilerin buna karşılık ineklerini normalden daha erken kesmeye karar verdiğini, hayvanlarını kesmek istemeyen çiftçilerinse serinlemeleri için deniz kenarını getirdiğini anlatan bir haber yayınladı.