Çıplak aramaya karşı çıktığı için işkence edilen tutuklu sağır oldu

Tarsus T Tipi Cezaevine nakledilen bir tutuklu çıplak aramayı kabul etmediği için darp edildi. İşkence nedeniyle tutuklunun kulakları sağır oldu.23-09-2017 13:36

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen 19 yaşındaki Çerko Mimkara çıplak aramaya karşı çıktığı için darp edildi. Çerko Mimkara'nın işkence nedeniyle sol kulağının işitme yetisini kaybettiği öğrenilirken, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklular ise ağır hak ihlalleri ve baskılara karşı, aile görüşüne çıkmama ve duruşmalara katılmama kararı aldı.

Evrensel'in haberine göre; Mimkara’nın ablası Evin Mimkara, Tarsus Cezaevinde kardeşini ziyaret eden Avukat Yılmaz Talha’dan edindikleri bilgiler doğrultusunda yaşananlardan haberdar olduklarını söyledi.

Kardeşinin 10’a yakın gardiyan tarafından darp edildiğini aktaran abla Mimkara, darp sonucu kardeşinin sol kulağının duymadığını sağ kulağının ise kısmi duyduğunu, buna rağmen hastaneye götürülmediğini kaydetti. Sevk edildiğinden de haberdar edilmediklerini kaydeden abla Mimkara, kardeşinin 7 gündür hücrede tutulduğunu aktardı.

Aile, yaşananlara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesine başvurdu.

ELAZIĞ T TİPİ’NDE BASKILARA KARŞI EYLEM

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklular ise ağır hak ihlalleri ve baskılara karşı, aile görüşüne çıkmama ve duruşmalara katılmama kararı aldı. Tutukluların cezaevi tarafından dayatılan “Ayakta sayım”, “Koğuşlara kamera yerleştirme” gibi uygulamalarından dolayı böyle bir karar aldıkları bildirildi. Eylemin uygulamalar son bulana kadar süreceği öğrenildi.