Cinsiyet eşitsizliği kadınları AIDS hastası yapıyor

Birleşmiş Milletler verilerine göre genç kadınlar AIDS'e karşı daha korumasız.26-07-2018 17:27

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, her 3 dakikada bir 15 ile 19 yaşları arasında bir genç kadın AIDS hastalığına yol açan HIV virüsüne yakalanıyor.

BM, Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen 22'nci Uluslararası AIDS Konferansı'nda açıkladığı raporda, sorunun cinsiyet eşitsizliği kaynaklı olarak büyüdüğüne dikkat çekti.

Kuruluşun yayımladığı verilere göre geçtiğimiz yıl, 19 yaş ve altında 130 bin genç AIDS hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Bu yaş aralığında, yaklaşık 50 saatte bir olmak üzere 430 bin kişiye de bu hastalığa neden olan virüs bulaştı.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ EN BÜYÜK NEDEN

2010 yılından bugüne kadar AIDS yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısında diğer yaş gruplarında belirgin bir gerileme görülürken 15 ila 19 yaşlarındaki gençlerde bu oran sabit kaldı.

Veriler, HIV taşıyan 15 ila 19 yaşlarındaki 1 milyon 200 bin bireyin beşte üçünün kadınlardan oluştuğunu ortaya koyuyor.

BM: 'KADINLAR GÜVENLİ OLMAYAN SEKSE HAYIR DİYEMİYOR'

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Başkanı Henrietta Fore da durumu "bir sağlık krizi" olarak tarif etti, "Pek çok ülkede kadınlar ve genç kızlar, bilgi ve hizmetlere erişim imkanından ya da bazı yerlerde güvenli olmayan sekse hayır diyebilme gücünden bile yoksun" dedi.

Öte yandan Amsterdam'daki konferansta konuyla ilgili bir konuşma yapan Güney Afrikalı sinema oyuncusu Charlize Theron da AIDS hastalığının yayılmasının sadece seks ile ilgili olmadığını, kadınların ve genç kızların dünya genelinde ikinci sınıf statüde görülmesiyle de bağlantılı olduğunu söyledi.