Cinsel istismar iddialarına ‘tutuksuz’ yargılama

Çocuk yaşta öz babaları tarafından cinsel istismara uğradıklarını söyleyen 3 kız kardeşin davasında kanıt olmadığı için sanık S.D.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Kardeşlerden S.D. ise, “Benim ne yaşadığımı kimse bilmiyor” dedi.  16-09-2020 19:27

Öz babaları S.D. tarafından çocuk yaşlarında cinsel istismara uğradıklarını iddia eden 3 kız kardeşin davası 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Mersin Haberci gazetesinden Ayşenur Önal'ın haberine göre, davayı Mersin Barosu, CHP, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) VE Mersin Kadın Platformu takip etti.Tutuklu sanık S.D. ve şahitlik olarak dinlenen oğlu M.D. de mahkemeye SEGBIS ile katıldı. 

Duruşmada akrabalar ve aileye yakın olan kişiler dinlendi. Hala S.D., kızların içi para dolu kasayı patlata bilmek için babalarına iftira attıklarını öne sürdü.

'KİMSE NE YAŞADIĞIMI BİLMİYOR'

3 kız kardeşten biri olan S.D. şahitlerin dinlenmesinin ardından, “Herkes kurguya dayalı bir şekilde konuşuyor. Kimse benim o kapının ardında neler yaşadığımı bilmiyor. Dışarıdan görüldüğü kadar konuşuyorlar, bize baskıları devam ediyor” dedi.

'HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI'

Söz alan 3 kız kardeşin avukatları, “Kasa patlatmak isteselerdi bunu farklı yoldan yaparlardı. Böyle zor bir yolu seçmezlerdi. Hayatın olağan akışına aykırı. Zaten verdikleri beyanlar çelişkili. Ayrıca cinsel istismar konusunda tanık olacak kişi bulmak neredeyse imkansızdır. Evde herkesin odalarının ayrı olduğunu için kimsenin bundan haberi olmamış.

Şikayetçi olanlarda baskılardan dolayı korkuyor. Sürekli tehdit alıyorlar, hayati riskleri var. Tutukluluk halinin devam etmesini istiyoruz” dedi. 

Sanık avukatı Başak Canlı ise, “Maddi menfaat için açılmış bir davadır. Suçu kabul etmiyoruz. Zaten böyle bir olay yaşanmışsa bile zaman aşımına uğramıştır. Çünkü tarihler 2003 öncesini gösteriyor” ifadesini kullandı. 

Savunmaların ardından sanık S.D.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi ve dava 10 Kasım’a ertelendi.