Çin’in uzay üssü patlayarak dünyaya düştü

Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1 dünyaya girerek infilak etti.02-04-2018 07:03

Çin haber ajansı Xinhua, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in (Gök Sarayı) TSİ 03:15 civarında dünyaya yeniden girdiğini ve büyük bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiğini açıkladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, Pazartesi gece yarısı itibariyle Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtilmişti. Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye de bulunuyordu. İtalya, İspanya, Japonya, Kore de uzay aracının infilak edebileceği yerler arasındaydı.

'KALINTILAR ÇÖP ZANNEDİLEBİLİR'

ABD Hava Kuvvetleri de Tiangong-1'in Büyün Okyanus'un güneyinden dünyaya tekrar girdiğini doğruladı.

Aynı şekilde Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere de bu bilgiyi teyit etti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden astrofizikçi Brad Tucker ise Tiangong-1'in kalıntılarının Tahiti'nin 100 kilometre açıklarına düştüğünü tahmin ediyor.

Bilim adamı Reuters'a yaptığı açıklamada kalıntıların mutlaka okyanus yüzeyine çıkacağını aktardı.

Tucker, uzay istasyonunun yüzde 90'unun havada yandığını, sadece 700 kilograma denk gelen yüzde 10'unun okyanusa düştüğünü ifade etti.

Kalıntıların kilometrekarelerce bir alana yayılabileceğini, insanların bunları sadece bir çöp olarak algılayabileceğini belirtti.

2013'TE GÖREV SÜRESİ BİTMİŞTİ

Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı.

2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.

10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, dünyanın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük. Ancak Tiangong'ın yeryüzünü tehdit edecek büyüklükte bir uzay aracı olmadığı aktarılmıştı.

Manuel ve otomatik kenetlenme sistemleri konusunda pratik yapma imkanı sunan istasyon 2016'da çalışmayı sonlandırmıştı.

İstasyonu birden fazla kez Çinli taykonotlar ziyaret etmişti. İstasyona gidenler arasında Çin'in ilk kadın taykonotları Liu Yang ve Wang Yaping de vardı.

DAHA ÖNCE DE NASA’NIN ARACI YAŞAMIŞTI

1979 yılında da NASA'nın Skylab isimli uzay aracı 80 tonluk kütlesi ile kısmi kontrol dışı olarak atmosfere girmişti. Bazı parçaları Avustralya'nın batısına düşmüş fakat herhangi bir yaralanma yaşanmamıştı.