Çin'den, TRT'ye 'yalan haber' tepkisi: '1 Nisan şakası mı?'

Başkonsolosluk Sözcüsü, haberde kullanılan yabani hayvan yiyen insanlar görüntüsünün Çin’de çekilmediğini belirtirken, görüntülerin Endonezya’ya ait olduğuna ilişkin ekran görüntülerini de paylaştı.01-04-2020 22:31

İleri Haber

Çin Başkonsolosluğu, TRT’de, koronavirüs'ün kaynağı olduğu belirtilen yabani hayvanlar kastedilerek Çin’deki yabani hayvan satışı ve yenilmesinin devam ettiği öne sürülen habere, tepki gösterdi. Başkonsolosluk Sözcüsü, söz konusu habere "Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına yakıştırmadık" diyerek tepki gösterdi.

Son dönemde AKP’nin “arka bahçesi” olmakla eleştirilen TRT’nin haber kanalı TRT Haber’de, "Uyarılara rağmen Çin'deki alışkanlıklar son bulmuyor" başlığıyla 31 Mart’ta yayınlanan haberde “Koronavirüs'ün yarasa ve pangolinlerde ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle pangolin Çin’de lezzetli olduğu gerekçesiyle çok tercih edilen bir hayvan” ifadeleri yer aldı. Haberde ayrıca yabani hayvan yiyenlerin görüntülerine de yer verildi.

ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU’NDAN YALANLAMA

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla TRT’nin haberini yalanladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’u da gönderide etiketleyen Başkonsolosluk Sözcüsü, şikayet mesajını profiline de sabitledi. Sözcü, haberde kullanılan yabani hayvan yiyen insanlar görüntüsünün Çin’de çekilmediğini belirtirken, görüntülerin Endonezya’ya ait olduğuna ilişkin ekran görüntülerini de paylaştı.

‘1 NİSAN ŞAKASI MI?’

Başkonsolosluk Sözcüsü’nün mesajında “TRT Haber, kullandığın video Çin’de çekilmedi. Yarasa ve pangolin soframızda yok. İlk vakası bildirilen deniz ürünleri pazarı açılmadı. Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına yakıştırmadık" ifadelerini kullandı.