Çin'den ABD'ye İran mesajı: Pandora'nın kutusunu açmayın

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin İran'a baskı uygulayarak Ortadoğu'da Pandora'nın kutusunun açmaması gerektiğini söyledi.18-06-2019 19:31

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin İran konusunda "aşırı baskı" uyguladığını söyledi ve Ortadoğu'da Pandora'nın kutusunun açılmaması gerektiği mesajını verdi.

Pekin'de Suriye Dışişleri Bakanı Walid al-Moualem ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Wang, Çin'in Umman Körfezi'ndeki gelişmelerden endişe duyduğunu belirtti.

'DAHA DA BÜYÜK BİR KRİZ YARATACAK'

Wang, "Tüm taraflara rasyonel kalmaları, itidalli davranmaları, bölgesel gerilimleri tırmandıracak eylemlerde bulunmamaları ve Pandora'nın kutusunu açmamaları çağrısı yapıyoruz. Özellikle ABD tarafı aşırı baskı yöntemlerini değiştirmeli. Daha önce söylediğim gibi bu tür tek taraflı bir tavrın uluslararası hukukta yeri yok. Sorunu çözmeyeceği gibi daha da büyük bir kriz yaratacaktır" dedi.

Çin Dışişleri Bakan gerilimi azaltmak için diplomasinin kullanılması çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

ABD dün Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, Orta Doğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı almıştı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan yaptığı yazılı açıklamada, asker gönderilmesi kararının İran'ın "düşmanca tavrı" karşısında alındığını söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behrouz Kamalvandi dün İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört katına çıkardığını ve 2015'te varılan nükleer anlaşma sınırını 27 Haziran'da aşacaklarını açıkladı.

Bu açıklamanın üstüne ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'ın uluslararası toplumu İran'ın "nükleer şantajına boyun eğmemeye" çağırdı.