Çin'de sel nedeniyle en az 25 kişi hayatını kaybetti

Henan eyaletinde meydana gelen şiddetli yağışların sebep olduğu sel nedeniyle en az 25 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.21-07-2021 12:24

Çin'in Henan eyaletinde şiddetli yağışlar sele neden oldu. En az 25 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi sebebiyle 160 binin üzerinde kişi ise güvenli bölgelere yerleştirildi.

Eyaletin başkenti Zhengzhou'yu vuran selde 25 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, 160 bin kişi ise tahliye edilerek güvenli bölgelere götürüldü.

Eyalet yönetiminden yapılan açıklamaya göre selden 1 milyon 240 bin kişi etkilenirken, 160 bin kişi bulundukları yerlerden tahliye edildi. 7 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Kentte bazı metro istasyonlarında su baskınları yaşandı, tüm metro seferleri iptal edildi. 

Metroda mahsur kalanlardan 500 kişinin çıkarıldığı, 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı açıklandı.

94 milyon insanın yaşadığı Henan'da en üst düzey uyarı seviyesine geçildi. Felaket nedeniyle bölgeye uçuşlar da iptal edildi. Felaketin seviyesi "olağanüstü yüksek" olarak tanımlanırken selde mahsur kalanları arama kurtarma çalışmaları sürüyor.