Çin’de #MeToo hareketinin temsilcisi olan kadının davası ‘delil yetersizliğinden’ düşürüldü!

Çin’de #MeToo hareketinin temsilcisi kabul edilen Xiaoxuan, CCTV’de stajyer olarak çalışırken kurumun önde gelen sunucularından Zhu Jun tarafından taciz edildiği için dava açmıştı. 2014 yılından beri görülen dava delil yetersizliğinden düşürüldü.15-09-2021 15:39

Çin'deki #MeToo hareketinin temsilcisi kabul edilen kadının davası delil yetersizliğinden dolayı düşürüldü. Mahkemenin bu kararı kadınların uğradıkları cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarına karşı seslerini duyurmayı amaçladıkları #MeToo hareketinin Çin'deki dalgasının geleceğini belirsizliğe sürükledi.

Başkent Pekin'deki Haidian Halk Mahkemesi üç yıl süren dava sonunda yayınladığı hükümde Zhou Xiaoxuan'ın iş yerinde cinsel tacize uğradığına dair yeterli delil bulunmadığını bildirdi.

Zhou Xiaoxuan Çin kamu yayıncısı (CCTV) de stajyer olarak çalıştığı 2014 yılında kurumun önde gelen sunucularından Zhu Jun tarafından cinsel tacize uğradığını iddia etmişti. Genç kadından cesaret alan onlarca kadının geçmişte yaşadıkları cinsel taciz ve saldırılarla ilgili konuşmaya başlaması üzerine hareket büyümüş, yetkililerin hareketi durdurma ve internetteki paylaşımları sansürleme girişimlerine rağmen Zhou Xiaoxuan hareketin yüzü haline gelerek sesini yükseltmeyi sürdürmüştü.

MAHKEME ÇIKIŞI ENGELLEME

Euronews’in haberine göre; Zhou Xiaoxuan, mahkeme çıkışında basın mensuplarına konuşarak "Herkese çok teşekkür edeim. Kazansak da kaybetsek de son üç yıldır bu deneyimi yaşamak beni çok onurlandırdı" sözleriyle duygularını dile getirdi.

O sırada bir kadın ve bir adamın Zhou'yu bir kenara itmeye çalıştığı gözlendi. Kadın "pandemi güvenliği" diye bağırarak Zhou'nun konuşmasını engellemeye çalışırken, adam da tek başına konuşmasının doğru olup olmadığını sorguladı.

"Birlikte ayaktayız" yazılı pankart tutan bir kadının etrafı hızlıca polis tarafından çevrildi ve pankart elinden alınarak yırtıldı. Polisin kadından kimlik numarasını istediği aktarıldı.

Sivil ve üniformalı çok sayıda polisin hazır bulunduğu ve kimlik numarası sorduğu mahkeme çıkışında onlarca kadın Zhou'ya yaklaşmaktan çekindiklerini dile getirdi.