Çin'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 837'ye yükseldi

Çin'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 837'ye yükselirken, Son 24 saatte yaşamını yitirenlerin sayısı 47 olarak bildirildi.29-02-2020 08:53

Çin'de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 837'ye yükseldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 47 olarak belirtirtilirken, 427 kişide Kovid-19 vakası saptandı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN EN YOĞUN OLDUĞU BÖLGE HUBEY

Son can kayıplarının 45''i virüsün en yoğun görüldüğü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de ve Hınan eyaletinde birer kişi yaşamını yitirdi.

Ülkede bugüne kadar yaşanan toplam can kaybı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 837’ye, Kovid-19 vakası sayısı da 79 bin 251’e çıktı.

Kovid-19 şüphelisi kişilerin sayısı 1418’e, gözetim altına alınanların sayısı 58 bin 233’e gerilerken, taburcu edilen kişilerin sayısı da 39 bin 2’ye yükseldi.

Çin ana karası dışında saptanan Kovid-19 vaka sayısı Hong Kong’da 94, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

LÜBNAN'DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Lübnan'da yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgını nedeniyle eğitime bir hafta ara verilmesi kararlaştırıldı.

Lübnan Eğitim Bakanı Tarık el-Meczub yaptığı açıklamada, cumartesiden itibaren 8 Mart'a kadar eğitime ara verilmesini kararlaştırdıklarını bildirdi.

Açıklamada, kararın Sağlık Bakanı Hamed Hasan ile yapılan istişare sonucunda alındığı vurgulandı.

Bu arada Lübnan'da, cuma günü 4'üncü Kovid-19 vakası tespit edildiği duyurulmuş, Suriye uyruklu kadın hastanın Refik Hariri Devlet Hastanesinde karantina altına alındığı ve durumunun stabil olduğu belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.