Çin'de korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e yükseldi

Çin'de ortaya çıkan korona virüsünden kaynaklı salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e çıktı, Hubei eyaletinde karantina altındaki kentlerin sayısı ise 13'e ulaştı.25-01-2020 10:39

Çin'de ortaya çıkan ve dünya çapında paniğe neden olan korona virüsü nedeniyle Çinli yetkililer, hayatını kaybedenlerin sayısının 41'e çıktığını bildirdi. Ülke genelinde görülen vaka sayısının bin 287 olduğu ve hastalardan 237'sinin durumunun ise ağır olduğu açıklandı. Ölümlerin 39'unun, virüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentinin de bağlı olduğu Hubei eyaletinde meydana geldiği, diğer 2 can kaybının ise Hebei ve Heilongjiang eyaletlerinde yaşandığı belirtildi. Hubei eyaletinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin arasında 1 doktorun bulunduğu da ifade edildi.

13 KENT KARANTİNA ALTINDA

Ülke genelindeki 18 eyalet ve belediyenin de 1. derecede kamu sağlığı acil durum müdahale uygulamasına geçtiği açıklandı. Karantina altına alınan kent sayısı 13'e ulaşırken, Wuhan'daki 20'den fazla hastane, maske, eldiven, koruyucu gözlük ve ameliyat önlüğü gibi malzemelere ihtiyaç duyulduğuna dair açıklama yayımladı.

ÇİN DIŞINDAKİ VAKA SAYISI 30 OLDU

ABD'deki vaka sayısı ise 2'ye yükselirken, Nepal, Singapur, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Tayvan ve Tayland'da doğrulanan vakalarla birlikte Çin dışındaki vakaların sayısının 30'un üzerine çıktığı belirtildi.