Çin: Virüsü ülkemize ABD ordusu getirdi

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao, Vuhan kentine yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ABD ordusunun getirdiğini öne sürdü13-03-2020 23:51

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD ordusunu yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının patlak verdiği Vuhan kentine getirmekle suçladı.

Lijian, "ABD, bize bir açıklama borçludur" dedi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre,  Sözcü Zhao, Twitter'daki hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield'in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında Covid-19 saptandığı sözlerini aktardı.

Zhao, CDC'nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD'de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Sözcü Zhao, "Salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" ifadesini kullandı.

ABD ÇİN'E TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, koronavirüs salgınına ilişkin olarak, "Vuhan'da en iyi uygulamaları kullanmak yerine salgın örtbas edildi. Bu da dünya toplumunun virüse vereceği cevapta belki de iki ayına mal oldu" açıklamasında bulunmuştu.