Çin BM Temsilcisi Jun: Savaş isterlerse savaşırız

Ticaret savaşına ilişkin açıklama yapan Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun, "Amerika Birleşik Devletleri konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse savaşacağız" dedi.03-08-2019 10:21

Çin'in yeni Birleşmiş Milletler(BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere, ABD ve Çin arasındaki "ticaret savaşı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çin'in haklarını korumak için gereken her türlü önlemi alacağını belirten Jun, "ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" ifadesini kullandı.

Çin'in pozisyonunun belli olduğunu belirten Zhang, ABD'ye, ticaret konusunda yaşanan gerilime "doğru yollardan doğru çözümün bulunması için doğru yola dönmesi" çağrısında bulundu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile ABD arasındaki nükleer görüşmelere ilişkin de değerlendirmede bulunan Jun, görüşmelerde ilerleme kaydedilebilmesi için KDHC'ye yönelik yaptırımların hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

İki ülke arasında geçen yıl martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine sahne olan ticaret savaşı, son olarak Çin'in teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül'den itibaren Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin'le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.