Çin aralarında gelişen iyi bağlardan dolayı Japonya'ya panda kiralayacak

Çin'in diğer ülkelerle diplomatik ilişkilerinde bir iyi niyet adımı olarak kullandığı 'diplomat pandalar' bu kez Japonya için kullanılacak.19-10-2018 20:27

Çin ve Japon makamları, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin gelecek hafta Çin'e yapacağı resmi ziyaret öncesinde, iki ülke arasındaki gelişen bağların göstergesi olarak Çin'den bir pandanın Japonya'daki bir hayvanat bahçesine kiralanması konusunda anlaşmaya vardı.

Sputnik'in Japon haber ajansı Kyodo'ya dayandırdığı habere göre, iki ülke yetkilileri pandanın Abe'nin ziyareti sırasında seçilmesi ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in gelecek yıl haziran ayında yapması planlanan Japonya ziyaretinde teslim edilmesi konusunda mutabakata vardı. 

İki ülke arasında gelişen bağların işareti olarak değerlendirilen anlaşmadan dolayı, Abe'nin gelecek haftaki ziyareti sırasında seçeceği panda bir süre Çin'de yetiştirildikten sonra Şi tarafından Japonya'ya götürülecek.

PANDA DİPLOMASİSİ

Çin'in "panda diplomasisi" olarak adlandırılan diplomatik iyi niyet adımları, ilk kez 1957'de "Pingping" adlı pandanın Sovyetler Birliği'ne hediye edilmesi ile başlamıştı.

Halen Çin'in ABD'de 12, Japonya'da 8, Singapur'da 4, Malezya ve İspanya'da 3'er, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Avusturya, Kanada, Avustralya, Hollanda, Tayland ve Endonezya'da ikişer olmak üzere dünya genelinde 50 "diplomat pandası" bulunuyor.

"Diplomat pandalar", Çinlilerin diğer ülke halklarıyla gönül bağının kuvvetlenmesi ve ilişkileri güçlendirmede önemli bir işlev görüyor.

Dünyada bin 600 pandanın yaşadığı tahmin ediliyor. Doğal ortamlarının bozulması ve doğum oranlarının azalması nedeniyle tehdit altındaki türler arasında bulunan pandaların büyük bir kısmı, Çin'de özel bakım merkezlerinde tutuluyor.