Cihatçı Yeni Şafak muhabirinden Suriye'de yenilgi itirafı

Yeni Şafak gazetesinin Suriye muhabiri Yılmaz Bilgen, özel görevli olduğunu itiraf eden nitelikte mesajlar yayınladı.05-09-2018 18:46

Suriye’de cihatçı-selefi örgütlerin kontrolünde olan İdlib’e yönelik operasyon gündemdeyken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın savunma başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’ye düzenli bilgi vermesine rağmen “Türk yetkililerin bölgede yanlışlar yaptığını” savunan Yeni Şafak gazetesinin Suriye muhabiri Yılmaz Bilgen, “İdlib’de sıkıştık kaldık” diye yazdı.

SURİYE'DE YENİLGİ İTİRAFLARI

Bilgen, "Hem Suriye hem de Türkiye'ye yazık oldu/oluyor” ifadesini kullandı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın savunma başdanışmanlarından Adnan Tanrıverdi’ye son 3 yıldır Suriye bölgesinde “yaşanan olumsuzlukları” anlattığını dile getiren Bilgen, “Devlet söylediklerimize değer vermedi ve bir de yanlış bilgi vermek gibi ithamlara maruz kaldım. Hatta susmam konusunda tehdit edildim” dedi.

'SUSMAM KONUSUNDA TEHDİT EDİLDİM'

Bilgi aktardığı kişiler tarafından azarlandığını hatta tehdit edildiğini ifade eden El- Kaide destekçisi Yeni Şafak muhabiri Bilgen, sosyal medya hesabından şu mesajları paylaştı: 

"Haseke, Rakka, Deir El Zor, Süleyman Şah Türbesi, Türkmendağı, Halep, Munbic, Guta, Humus, Dera, Hama birer birer düştü. Türkiye'de tüm bu süreçlerin asli aktörü olan resmi görevliler halen iş başında ve üstelik terfi ediyorlar. Hem Suriye hem de Türkiye'ye yazık oldu/oluyor.

Şahsım bilfiil Sayın Erdoğan'ın danışman kadrosuna başta Adnan Tanrıverdi olmak üzere son 3 yıldır defalarca olan biten olumsuzlukları anlattım.

Devlet söylediklerimize değer vermedi ve birde yanlış bilgi vermek vb ithamlara maruz kaldım. Hatta susmam konusunda tehdit edildim. Gelinen noktada PKK devlet oldu.Muhalifler bitti.

Mihraç Ural ve terör oluşumları ile Esed'in Şebbihaları kazanan taraf oldu.Idlip'te sıkıştık kaldık. Sahada bilfiil şahitlik ettim. Türkiye'yi temsil eden resmi görevliler büyük yanlışlar yaptı/yapmaya devam ediyor."

SADAT A.Ş'NİN KURUCUSU

Suriye iç savaşının sürdüğü 7 yılda IŞİD, El Kaide dahil tüm selefi grupları destekleyici haberler geçen Bilgen, 3 yıldır haber verdiğini belirttiği Adnan Tanrıverdi, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bir köyü yakma iddiasıyla uzun süre gündemde kalan ve kendilerini askeri danışmanlık şirketi olarak tanıtan SADAT A.Ş’nin kurucusuydu. Tanrıverdi, Erdoğan’ın askeri başdanışmanlığı görevinde bulunuyor. (MA)

YILMAZ BİLGEN KİMDİR?

Yılmaz Bilgen’in cihatçı grupların sınırdan geçişlerini engellediği için “Yayladağı-güveçci sınır karakolunda askerlerin yakaladığı suriyelilere yönelik işkenceleri sürüyor. biri buna allah için acilen dur demeli.”ve “sınırda görev yapan ve suriyelilerden nefret eden subay ve erler var. kimse kuru milliyetçilik yapmasın…” şeklindeki paylaşımlarla hedef gösterdiği Hatay’ın Yayladağı ilçesinde görev yapan asker Mustafa Uygun, Şubat 2016’da boğazı kesilerek öldürülmüştü.

TSK olayla ilgili ‘çatışmada öldü’ derken, Hatay Valisi Ercan Topaca, ‘boğuşma neticesinde boynu kesildi’ diye konuşmuştu.

Reyhanlı ilçesinde bombalı saldırı ile katliam gerçekleştiren ve El Kaide’nin Suriye kolu olarak kabul edilen o zamanki adıyla El Nusra’nın sözcüsü röportajlar yapmış, fotoğraflarını paylaşmıştı.

Bİlgen, Suriye’de cihatçı grupların bombalı saldırı düzenlediği Şam Seyyide Zeyneb Türbesi’ne çoğu sivil 46 kişinin öldüğü saldırıların ardından da mezhepçi bir dille ölenleri ‘mecusi terörist’ olarak nitelendirmeye kalkmıştı.