‘Cihat anlamından saptırılıyor, laiklik kavramını da yeniden düzenledik’

CHP’li Tanrıkulu’nun başbakanın yanıtlaması istediği soru önergesine Eğitim Bakanı’ndan savunma geldi.04-12-2017 07:37

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istediği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan ilginç bir savunma geldi. CHP’li Tanrıkulu’nun “Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin ilköğretim ve liselere yönelik müfredat taslağında Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin bütün bölümlerin ve Atatürk’ün adının müfredattan çıkartılması ile laiklik bölümlerinin daraltıldığı” şeklindeki soruları içeren soru önergesine Yılmaz, laiklik ve cihat ile ilgili skandal bir yanıt verdi.

CİHAD KAVRAMININ ANLAMI SAPTIRILIYORMUŞ, LAİKLİĞİ DE ‘YENİDEN’ DÜZENLEMİŞLER

‘Laikliği yeniden düzenlediklerini’ kaydeden, cihat kavramını da anlamından saptırıldığını iddia eden Yılmaz şu savunmayı yaptı: “Laiklik konularının daraltılması söz konusu değildir. Laiklik konuları öğrenci seviyeleri göz önüne alınarak yeniden düzenlenmiştir. Arapça’da ‘güç ve gayret sarf etmek, bir işi başarmak için elinden gelen bütün imkânları kullanmak’ mânasındaki ‘cihad’ kavramı günümüzde, bağlamından koparılarak ve farklı anlamlar yüklenerek tanımlanmakta, salt savaş ile özdeş hale getirilmektedir.”

Cumhuriyet’in haberine göre Yılmaz ayrıca, güncellenen öğretim programlarında ‘Atatürkçülük konularının’, öğrencilerin Mustafa Kemal’i tanıma, onu anlama, fikir ve ideallerini yaşatma ve ona vefa duygusu besleme konusunda bilgi ve bilinç kazandıracak yeterlilikte hazırlandığını ileri sürdü.