Çiğdem Toker’in muhalefete tepkisi: O 20 milletvekili neredeydi?

Fındık üreticilerinin sorunlarıyla ilgili verilen araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi. Çiğdem Toker, yasanın 20 muhalefet milletvekilinin eksikliği nedeniyle reddedildiğini yazdı.19-10-2018 13:34

İleri Haber

CHP, MHP, HDP ve İyi Parti fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması yönündeki MHP'li vekil Erhan Usta'nın verdiği önergede birleşerek AKP'ye karşı ortak oy kullandı. Sözcü yazarı Çiğdem Toker ise normal koşullarda 4 muhalefet partisinin destek verdiği önergenin kabul edilmesi gerekirken muhalefetin meclise tam katılım göstermemesi nedeniyle reddedilmesine bugünki köşe  yazısından tepki gösterdi.

12 LİRAYA ALINAN FINDIK 55 EUROYA SATILIYOR

Fındık üreticisinin 12 liraya satmak zorunda olduğu ürünün havalimanlarındaki "freee shop"larda 55 euroya satıldığını belirten Toker, yazısında şunları söyledi:

Fındık fiyatı, Fiskobirlik'in faal olduğu 2006'da 5 dolar. Şu anda 2 dolar bile değil. Fakat fındık üreticisi 12 liraya satmak zorunda bırakıldığı ürününü havalaanındaki “free shop”ta 55 Euro olarak görüyor.”
Bu bilgiler 17 Ekim 2018 tarihli TBMM Genel Kurul tutanağından.
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “İnsaf” diye devam ediyor.
Fındığın 500 bin üreticiyi, 8 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirdiği, dünya fındık üretiminin yüzde 75'inin ülkemizde gerçekleştiği, ağustosun ilk haftasında toplanıp eylülün ortasında son mahsulun toplandığı, rekoltenin çok arttığı bunun gurur verdiği ama üreticinin darda olduğu.
Çünkü fındığı Karadenizli üretici üretmesine rağmen, İtalyan bir firmanın değerinin çok altında satın aldığı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) her ürünü alıp, her nedense bu yıl fındığı almadığı…
Her şey ama bir tarımsal ürünü ilgilendirebilecek her şey konuşuluyor o gün. Uzun uzun…
Asıl amaç da fındık üreticilerinin sorunlarının daha etraflıca tartışılması.
Peki ne oluyor biliyor musunuz?
Haberlerde gördünüz muhtemelen. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta'nın verdiği önerge TBMM'de reddediliyor.
“Sürpriz bunun neresinde?” demeyin. Sürpriz olan ret kararı değil. Muhalefet partilerince verilen bütün araştırma önergelerinin reddi, bu dönemin “mutlak kaderi”ne dönüşmesine kimse şaşırmıyor. AKP milletvekilli olmak biraz da en yakıcı, en sarsıcı, en korkunç olayların dahi, Meclis çatısı altında araştırılmasına “hayır” demek anlamına geliyor.
Ama sorun bu değil. Sorun pekala tersi olabilecekken, ilk kez muhalefet partilerinin tümünün bir araya geldiği bir araştırma önergesinin reddedilmesi.
Sırf, o anda Genel Kurul salonunda yeterli sayıda muhalefet partisi milletvekili olmadığı için.

'BİR İLK YAŞANACAKTI'

Yurttaşların TBMM'nin etkisiz kılınmasını eleştirmesinin normal olduğunu ancak milletvekillerin görevinin ise bu koşulları zorlamak olduğunu yazan Toker, "Meclis'te AKP'nin 290, CHP'nin 144, HDP'nin 65, MHP'nin 50, İYİ Parti'nin 40 sandalyesi var. Önerinin oylaması sırasında tartışmalar çıkıyor. Ama tekrarlanan oylama sonrasında 135 kabul oyuna karşılık 155 ret oyu çıkıyor. Aradaki fark 20 milletvekili.
Yani bu araştırma önergesini veren ve destekleyen dört muhalefet partisinden beşer milletvekili daha salonda olsa. Ya da 144 sandalyesi bulunan CHP'den 21 milletvekili daha salonda o anda bulunsa, bu önergesi AKP oylarıyla reddedilemeyecek" dedi.

'NEREDEYDİ O 20 KİŞİ?'

Toker yazısının devamında önergenin kabulünün bir 'ilk'i sağlayacağını belirterek,"Bu sadece emeği heba olan, darda bulunan Karadenizli fındık üreticisi için değil, herkes için anlamlı bir sonuç olacaktı" ifadelerini kullandı ve yazısını "Neredeydi o 20 kişi?" diyerek bitirdi.