Çifte maaş aldığını söyleyen RTÜK Başkanı Şahin: Bu yasal ve etiktir

RTÜK Başkanlığı dışında Halk Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden de maaş aldığını söyleyen Ebubekir Şahin, bunun yasal ve etik olduğunu söyledi.12-04-2021 10:10

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yandaş Sabah gazetesinden Tuğba Kalçık'a konuştu. Şahin açıklamalarında RTÜK dışında sadece Halkbank’tan maaş aldığını ve bunun ‘etik’ olduğunu söyledi.

Şahin, “Bu belediyelerde de diğer devlet kurumlarında da böyle. Çok uçuk rakamlar aldığımı söyleyenler oldu, kesinlikle doğru değil. Bu bana karşı yıpratma operasyonunun parçası. RTÜK üyeleriyle aynı miktarda maaş aldığımı söylemek istiyorum” dedi.

'MEDYA BENİ HEDEF GÖSTERİYOR'

Medyanın kendisini hedef gösterdiğini iddia eden RTÜK Başkanı, görevini 'tarafsız ve özgürlükçü' bir şekilde yürüttüğünü ileri sürerken şu ifadeleri kullandı:

“Görevimi tarafsız ve özgürlükçü bir anlayışla yürütüyorum. Benim de bir siyasi görüşüm, kırmızı çizgilerim var ama tarafsız davrandığımı düşünüyorum. Net bir tavrımız var. Kurallara uymayıp ceza alan bir kesim medya beni hedef gösteriyor. Mesela, bir haber kanalına verdiğim cezadan dolayı günlerce dezenformasyona maruz kaldım. Kurul tarafından aldığımız karardan dolayı da günlerce hedef gösterildim. Denetlediğimiz kanalda hakkımda yapılan haksız ithamlara cevap vermek zorunda kaldım. Orada yapılan yayınlardan dolayı da sosyal medyada linç edildim. Büyük haksızlık yapıldı bana."

'HADİSE'NİN KLİBİNE CEZA VERDİK DAHA ÇOK İZLENDİ'

Fransız model Aurelien Muller’in rol aldığı Sıfır Tolerans şarkısının klibi ‘müstehcen’ bulunduğu gerekçesiyle Hadise’nin ceza verilen klibiyle ilgili de konuşan Şahin, “Cezanın yerindeliğine inanan biriyim. Bazen verdiğimiz cezalarla o klibi daha da popüler hale getiriyoruz. ‘Hadise’nin klibine ceza verirsek klip daha da popüler olur, vermeyelim o yüzden’ demiştim. Arkadaşlarımız verme taraftarıydı, cezayı verdik, klip daha çok izlendi. Herkese açık olan basın organında çıplak görüntülerin yayınlanması doğru değil. Alkol ve tütün kullanımını özendirecek içeriklere de müdahale ediyoruz” görüşünü savundu.

'EŞCİNSELLİK BİZİM AHLAKİ YAPIMIZA AYKIRI'

Açıklamalarında LGBTİ+'ları da hedef alan Şahin, eşcinselliğin Türkiye'nin ahlaki yapısına aykırı olduğunu ileri sürdü.

Şahin şunları söyledi:

“Paralı platformları denetlediğimiz için bazıları ‘Paramızı veriyoruz, size ne?’ diyor ama öyle değil. Otobana da para ödüyorsunuz ama hız sınırına uymak zorundasınız. Bu platformlara da para ödeyebilirsiniz ama kurallara uymak zorundasınız. Dijital platformlardaki yayınlar bizim gelenek, göreneklerimize ve ahlaki yapımıza uymak zorunda. Bu sınırı aşamazlar. Sınır var diye eleştiriyorlar ama dijital platformlarda Türkiye, Avrupa’ya göre çok daha özgürlükçü düzenlemelere sahip. Avrupa bizden çok daha fazla yasaklayıcı politikalar izliyor. Ülkemizin değerini bilelim. Bazı dizilerdeki karakterler konusunda uyardığımız için dezenformasyon yapılıyor. Eşcinsellik bizim ahlaki yapımıza aykırı. Eşcinselliği çocuklarımıza özendirmeye çalışan dizileri tasvip etmemiz mümkün değil. Sadece eşcinsellik de değil, şiddet içeren, milli ve manevi değerlerimizi hedef alan yapımlara göz yumamayız. Ülkemize, devlet başkanımıza, bayrağımıza, dinimize hakaret eden yapımların yayınlanmasına izin veremeyiz.”