'Çiftçiye borç ertelemesi' önergesine AKP'den ret!

Tarhan görüşmelere ilişkin olarak, çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılarak faizlerinin silinmesi için önerge verdiklerini söylerken, bu önergenin AKP'liler tarafından reddedildiğini belirtti.14-10-2021 15:01

İleri Haber

CHP’li Tahsin Tarhan, Meclis Komisyonu’ndaki "Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmeleri sırasında çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılarak faizlerinin silinmesi ve ödemelerin ertelenmesi teklifinin AKP’li üyeler tarafından reddedildiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda "Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmeleri tamamlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan görüşmelere ilişkin olarak, çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılarak faizlerinin silinmesi için önerge verdiklerini söyledi.

‘BORÇ ERTELEMEYE AKP’DEN RET’

Tarhan, şu ifadeleri kullandı:

"Hepimizin bildiği gibi son dönemde hem pandemi hem de zorlu ekonomi koşulları nedeniyle çiftçilerimiz zor durumda. Bu nedenle kooperatif ile ilgili kanun teklifini görüşürken Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin borçlarının yapılandırılmasını teklif ettik. Yapılandırma sonucunda borçların faizi silinip, faiz ve gecikme zammı alınmadan anapara ödemelerinin bir yıl ertelenerek, her yılın aralık ayı sonunda ödenmesi şartıyla, 48 ayda ödenecek şekilde taksitlendirilmesini teklif metnine eklemeyi önerdik. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bu yapılandırma nedeniyle oluşan gelir kayıplarının ve görev zararlarının ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmasını talep ettik. Ancak bu önerge komisyonda AK Parti milletvekilleri tarafından reddedildi. Biz çiftçimizin yükünü sırtından bir nebze almak isterken, iktidar milletvekilleri buna maalesef karşı çıktı.”