Çiftçinin borcu bir ayda 3 milyar arttı: 'Ziraat Bankası yandaşa destek çiftçiye kambur oldu'

Demirören'e verilen kredinin takibi yapılmazken, çiftçilerin borçları ve borç takipleri ise artmaya devam ediyor.09-06-2021 14:05

İleri Haber

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Ziraat Bankası’nın çiftçiye destek olmaktan çok artık ona yük olduğunu kaydetti. Tarım sektörünün kamu bankalarına 106,3 milyar lira borcu olduğunu belirten Gökçel, “Ziraat Bankası yandaşı değil çiftçiyi takibe alıyor” dedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Demirören’in Doğan Medya’yı satın almak için Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi aldığı ve halen ödeme yapmadığını açıklamasına ilişkin konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Cengiz Göksel, AKP iktidarında çiftçinin en karanlık günlerini yaşadığını belirterek, “AKP iktidarları tarımı ve çiftçiyi bitirme politikası izliyor. Çiftçiyi borçlandırıp üretimden koparıyor” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gökçel, çiftçilerin ve tarım sektörünün borcu 1 ayda 3 milyar lira arttığını belirterek çiftçilerin borç yükü altında ezildiğinin belirterek, “Çiftçilerimiz borç yükü altında eziliyorlar. Borçların kapanması bir yana borçların katlanarak artıyor. Mart ayından Nisan ayına kadar çiftçi borçları 3 milyar lira arttı” dedi.

‘BÜTÜN ÇİFTÇİLER BİR YANDAŞ ETMİYOR’

Gökçel Ziraat Bankası’nın yandaş şirketlere verdiği kredileri eleştirerek, “Çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve piyasaya olan borçları var. Ziraat Bankası ve borçların faizini silip borcu uzun vadede yapılandıracağına, Ziraat Bankası basın kuruluşlarını alacak yandaşlara kredi veriyor” dedi. Yandaş holdinglere 750 milyon dolar kredi verildiğini ve bunun demesinin yapılmadığını vurgulayan Gökçel, “Ziraat Bankası yandaş holdinglere 750 milyon dolar veriyor. Bugünün parasıyla 6 milyar 450 milyon lira. Çiftçinin takipteki toplam borcu 5.9 milyar lira. Ama Ziraat Bankası yandaşı değil çiftçiyi takibe alıyor” diye konuştu.