CHP'nin 'Özgürlükçü Sol Grubu': Kayyum atamaları bizim için yok hükmündedir

CHP'nin bazı merkez yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanlarından oluşan Özgürlükçü Sol Grubu, kayyumlara ilişkin CHP'yi harekete geçmeye çağırdı.24-08-2019 08:57

CHP içinde geçmişte görev yapmış ve halen görev yapan MYK üyesi, Milletvekili, PM Üyesi, YDK üyesi, belediye başkanı siyasetçiler ile akademisyenlerden oluşan Özgürlükçü Sol Grubu, kayyumlara ilişkin CHP'yi harekete geçmeye çağırdı.

Özgürlükçü Sol Grubu, kayyumlara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı çıkıyoruz. Kayyum atamaları bizim için yok hükmündedir. Bu adaletsiz uygulamaya tepkisini barışçıl yollarla gösteren sivil halka emniyet güçleri tarafından yapılan şiddeti ve kötü muameleyi kınıyoruz. Başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere tüm muhalefet partileri ve demokratik örgütler, sivil toplum temsilcileri ve demokrasiye inanmış bireyler net ve yüksek bir tonla eşitliği, hak hukuk ve adaleti savunmalı ve Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları ile dayanışmayı kuvvetlendirmelidir. Büyük bedeller ödeyerek kurmaya çalıştığımız toplumsal barış ve dayanışmamızın bozulmasına ve geleceğimizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz.”

Öte yandan Muharrem İnce sosyal medya üzerinden "Milletin iradesi ve seçim sonuçları yok sayılarak hukuka aykırı siyasi bir kararla görevden uzaklaştırılan seçilmiş Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Türk’ü 26.08.2019 tarihinde saat 14.30’da Mardin’de arkadaşlarımızla birlikte ziyaret edeceğiz" mesajını paylaştı.