CHP'li vekilden Urfa raporu: Bu kenti bilinçli seçtik çünkü...

24 Haziran'da Urfa'da görevlendirilen CHP'li vekil Çelebi, bölgede yaşananlara ilişkin rapor hazırladıklarını açıkladı. Çelebi, neden Urfa'ya önem verdiklerini de açıkladı.03-07-2018 13:17

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri sırasında Şanlıurfa'daki sandıklarda görev yapan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, seçim gününe dair kapsamlı bir rapor hazırladıklarını açıkladı.

Oğlu Ali henüz 2 günlükken bırakıp seçim çalışmalarına katıldığını anlatan Çelebi, oğlundan ayrı kalmanın çok zor olduğunu, ancak halka, sandıkların başında olacaklarına dair söz verdiklerini dile getirdi. Millet İttifakı içerisinde yer alan diğer partilerle birlikte Adil Seçim Platformu'nu kurduklarını anlatan Çelebi, "Böylece sandıkların başında olduk. Sandıklarda saha kontrolü geçmişe nazaran sağlandı. Son seçimde CHP olarak 20 bin sandıkta görevlimiz yoktu. Bu seçimde Adil Seçim Platformu'nu kurduk. Böylece saha kontrolü genel olarak sağlandı" diye konuştu.

‘URFA’DA 30 GÖREVLİYİ CAN GÜVENLİĞİ OLMADIĞI İÇİN GERİ ÇEKTİK’

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, seçimlerde Şanlıurfa ve Erzurum'a özel önem verdiklerini belirten Çelebi, seçim günü Şanlıurfa'da 500 kişilik takviye ihtiyaç duyduklarını, ancak Adil Seçim Platformu'ndan gönüllü olarak 200 kişinin geldiğini, onlarla da orada iyi bir iş yaptıklarını söyledi. Çelebi seçim günü Urfa’da yaşananları şöyle anlattı:
“Türkiye, bölgede ne olup bittiğini öğrendi. Biz yaşanan olaylardan dolayı, 200 gönüllüden 30'unu, can güvenliği olmadığı için sandıklardan çekmek zorunda kaldık. O derece olaylar oldu. Asayiş sağlanamadı, orada devlet yoktu. Jandarma pasifti. Onlar da bize emanet olduğu için çekmek zorunda kaldık. Tartaklananlar, başı yarılanlar, ölüm tehdidi alanlar oldu.”

NEDEN URFA’YA AĞIRLIK VERİLDİ?

Urfa’da neler olduğuna dair kapsamlı rapor hazırladıklarını söyleyen Çelebi, "Bu aslında Güneydoğu gerçeğini genel olarak yansıtacak. Erzurum'da da benzer şeyler var. Biz Şanlıurfa'yı bilinçli olarak seçtik, çünkü geçen seçimde 130 bin oyun çalındığını hesapladık. Bu nedenle o bölgede özellikle görev yapmak istedik" dedi.