CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz tutuklandı

CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, "FETÖ üyeliği" iddiasıyla tutuklandı.17-12-2019 00:49

İzmir'de CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, 'FETÖ üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı.

İzmir Cumhuryet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada "Örgütün mahrem imamları ile telefonla görüştüğü" ileri sürülen CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz ifadesi alınmak üzere bugün adliyeye çağırıldı.

Bir dönem FETÖ iltisaklı kapatılan İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilen Oğuz, örgütte sohbet hocalığı yapmak ve mahrem imamlarla da iletişim kurmakla suçlandı.

Oğuz'un savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi Mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Oğuz, 'FETÖ silahlı terör örgütünene üye olmak suçlamasıyla tutuklandı.

İL BAŞKANI DENİZ YÜCEL: KINIYORUZ

İl Başkanı Deniz Yücel yaptığı açıklamada “Urla Bld. Başkanımız Burak Oğuz tutuklandı. FETÖ'nün CHP'de yaşama şansı yoktur. Seçimle gelenlerin hukuk eliyle bertaraf edilmesini kınıyoruz. Başkanımızla dayanışma halindeyiz. Hukuki süreci takip ediyoruz. Yarın bu konuda ayrıntılı açıklama yapacağız” dedi.

İBRAHİM BURAK OĞUZ KİMDİR?

Dokuz Eylül Üniversitesi, İİBF Maliye Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Maliye Ana Bilim Dalı'nda, “Serbest Bölgelerin Mali Yapısı” üzerine uzmanlık tezini yazarak Yüksek Lisans derecesi aldı. Halen doktora çalışmasını tez aşamasında sürdürüyor.

İş hayatına, ağırlıklı olarak uluslararası sermayeli şirketlerin vergi, muhasebe ve finans bölümlerinde çalışarak başlayan Burak Oğuz, 2003 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını aldı.

Kendi şirketinde çalışma hayatına devam eden Burak Oğuz aynı zamanda Kamu Gözetimi Kurumu’ndan Bağımsız Denetçi unvanına sahiptir.