CHP'li Tanrıkulu EGM'nin canlı yayın aracı aldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı: 'Canlı yayın aracı için toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, EGM'nin toplumsal olayları izlemek için canlı yayın aracı aldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.16-05-2021 15:03

İleri Haber

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) toplumsal olaylar için canlı yayın aracı aldığı ve bu araçların bir tanesinin 3 milyon liraya mal olduğu iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması talebiyle soru önergesi hazırladı.

Tanrıkulu soru önergesinde "Anılan tüm iddialar doğru ise, emniyet canlı yayın aracı için toplam ne kadar ödeme yapmıştır?" diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önregesi şu şekilde:

"Emniyet Genel Müdürlüğünün toplumsal olayları canlı olarak emniyet müdürlerine izleterek anında müdahalede bulunulması talimatını vermek için canlı yayın aracı aldığı ve bir araca 3 milyon lira verdiği iddiaları mevcuttur.

Bu bağlamda;

1.Emniyet Genel Müdürlüğünün toplumsal olayları canlı olarak emniyet müdürlerine izleterek anında müdahalede bulunulması talimatını vermek için canlı yayın aracı aldığı ve bir araca 3 milyon lira verdiği iddiaları doğru mudur?

2.Canlı yayın araçlarından 3’e yakın bulunduğu ve bir aracın Cumhurbaşkanının yakınında bekletildiği iddiaları doğru mudur?

3.Emniyetin canlı yayın aracı aldığı iddiaları doğru mudur? İddia doğru ise, alımlar hangi iller için yapılmıştır?

4.Anılan tüm iddialar doğru ise, emniyet canlı yayın aracı için toplam ne kadar ödeme yapmıştır?

5.Anılan tüm iddialar doğru ise, toplam kaç canlı yayın aracı bulunmaktadır ve bu araçların alınmasının gerekçesi nedir?"