CHP'li Özgür Özel: Türkiye uyuşturucu dağıtım üssü oldu

Türkiye’nin uyuşturucuda artık güzergâh ülke değil, dağıtım üssü haline geldiğini söyleyen CHP'li Özel, “Uyuşturucuyla İçişleri Bakanı’nın dediği gibi sokak satıcılarının ayağı kırılarak mücadele edilmez, uyuşturucuyu Türkiye’ye sokan ve içeride üretenlerle mücadele edilmeli” diye konuştu.06-07-2021 08:23

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türkiye’de uyuşturucu suçlarından tutuklananların sayısının ve yakalanan uyuşturucu miktarının arttığına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi'nin haberine göre Özel, Panama’da, Türkiye’ye gönderilmek üzere bir gemide 616 paket kokain yakalandığını hatırlatırken, Türkiye’nin daha önce uluslararası uyuşturucuyla mücadele kuruluşlarının hazırladığı raporlarda güzergâh ülke statüsünde değerlendirildiğini belirtti.

'TÜRKİYE, AFGANİSTAN VE İRAN’DAN SONRA EN ÇOK UYUŞTURUCUNUN YAKALANDIĞI ÜLKE'

Özel, Türkiye’nin Afganistan ve İran’dan sonra en çok uyuşturucunun yakalandığı ülke olduğunu kaydederek “Yapılan operasyonlara rağmen uyuşturucu taşıma ve dağıtma organizasyonu Türkiye üzerinden gerçekleştirilmeye devam ediyor. Uyuşturucu suç örgütlerine yargı ve siyaset dünyası içinden verilen desteklerin açığa çıkarılması, son dönemde ortaya atılan vahim iddiaların boyutları düşünüldüğünde bir zorunluluk” diye konuştu.

'ÇOK SAYIDA KİŞİ UYUŞTURUCUYA KOLAYLIKLA ULAŞIYOR'

AB ülkelerinin denetimleri sıklaştırması sonucu Türkiye’ye getirilen veya Türkiye’de üretilen uyuşturucu maddelerin iç piyasaya verildiğini belirten Özel, “AKP Genel Merkez çalışanı Kürşat Ayvatoğlu gibi çok sayıda kişi uyuşturucuyu kolaylıkla temin edebiliyor. Sivil toplum kuruluşları uyuşturucu kullanımının 11 yaşa kadar inebildiğini raporluyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen İnsani Yardım Vakfı’nın raporuna göre, ülkemizde 1 milyon 700 bin civarında uyuşturucu bağımlısı bulunuyor” diye konuştu.