CHP'li Özgür Özel: İktidar WhatsApp yazışmalarını izleyecek

Teklifle, sosyal ağlara ilişkin yeni düzenlemelerin getirilmesine ilişkin en bilindiği WhatsApp olan çok sayıda haberleşme uygulamasının devletin denetimine alınacağının anlaşıldığını söyleyen Özel,”İnsanların WhatsApp yazışmalarını izlemek ve denetlemek akla nereden geldi merak ediyoruz. Akıl alır gibi değil. Evde kalıyorlar. Yetmez kimse ile iletişim de kurmasınlar. Bu işi fırsatçılığa dönüştürdüler" ifadelerini kullandı.10-04-2020 14:22

İleri Haber

AKP’nin, yeni tip koronavirüs salgınını fırsata çevirerek hazırladığı torba yasa teklifinde yer alan sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik değişikliğe ilişkin konuşan CHP’li Özgür Özel, “İnsanların WhatsApp yazışmalarını izlemek ve denetlemek akla nereden geldi merak ediyoruz. Akıl alır gibi değil” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında AKP’nin kanun teklifine ilişkin konuştu. Teklifle, sosyal ağlara ilişkin yeni düzenlemelerin getirilmesine ilişkin en bilindiği WhatsApp olan çok sayıda haberleşme uygulamasının devletin denetimine alınacağının anlaşıldığını söyleyen Özel,”İnsanların WhatsApp yazışmalarını izlemek ve denetlemek akla nereden geldi merak ediyoruz. Akıl alır gibi değil. Evde kalıyorlar. Yetmez kimse ile iletişim de kurmasınlar. Bu işi fırsatçılığa dönüştürdüler" ifadelerini kullandı.

'SOSYAL AĞ SAĞLAYICILARI BİLGİLERİ VERMEK ZORUNDA KALACAK'

Konuyu dün İleri’ye değerlendiren, Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Gürkan Özocak, bu teklifle birlikte, sosyal ağ sağlayıcılarının, sosyal medya kullanıcılarının bilgilerini hükümete vermek zorunda kalacağını söylemişti. Özocak, “Kullanıcının verilerini ABD’deki şirketten istediklerinde veriler verilmiyordu. Bugün artık devlet, erişim engellemeden ziyade dava açmayı ve bu bilgileri elde edebilmeyi gözetiyor’’ şeklinde konuşmuştu.