CHP'li Özgür Özel: AKP yeni anayasayla kuruluş iradesini yıkmaya niyetleniyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamayla AKP'li Cahit Özkan’ın "Yeniden Kuruluş Anayasası" çıkışına tepki gösterdi.13-02-2021 18:46

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın yeni anayasa çalışmalarını “Yeniden Kuruluş Anayasası” olarak nitelendirmesini “Bu yeni anayasayla niyetlenenin kuruluş felsefesinin kazanımlarını yok etmek hatta kuruluş iradesini yıkmak olduğunu gösteriyor" şeklinde değerlendirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı yeni anayasa konusuyla ilgili AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni anayasanın bir “Yeniden Kuruluş Anayasası” olacağını söylemişti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamayla Özkan’a tepki gösterdi.

Özel yaptığı açıklamada, “16 Nisan rejime kasteden anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında, kurucu iradenin 23 Nisan 1920’de Meclis’i açtığını, 29 Ekim 1923’te ise cumhuriyeti ilan ettiğini vurgulamış, egemenliği halktan alıp Saray’a devreden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak adlandırılan bu yeni rejimin olsa olsa ‘yıkıcı bir irade’ olabileceğini, kurucu iradenin ve cumhuriyet rejiminin kazanımlarını yok etme niyetlerini olduğunu ifade etmiştik. Rejime kasteden anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle tarih bizi haklı çıkardı” dedi.

‘NİYETLENEN KURULUŞ İRADESİNİ YIKMAK’

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir siyasi parti, hiçbir iktidar, yürütme erkini kullanan hiçbir grup, egemenliği bir saraydan alıp millete veren, Parlamentomuzu açan, cumhuriyetimizi kuran kurucu iradeyle, kurucu değerlerimizle ve kurucu felsefemizle hiç bu kadar kavga etmedi" diyen Özel, şunları ifade etti:

"İktidarları boyunca kurucu değerlerimizle kavga eden bu siyasi iktidarın temsilcileri birkaç hafta önce, milli kurtuluş mücadelemize karşı çıkan, Kuvayı Milliye’ye ve Ankara hükümetinin tam karşısında konumlanan İskilipli Atıf Hoca’yı bir Kuvayı Milliye kahramanıymış gibi valisiyle, rektörüyle, vekiliyle andı. AKP’nin Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, partisini Kuvayı Milliye’nin karşısında konumlandırdı. Bu iktidarın Ayasofya’ya baş imam olarak atadığı kişi Anayasa’dan laikliğin çıkarılmasını savundu. Şimdi de AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan arkalarında ne Parlamentoda ne halk nezdinde yeterli destek bulunmadan bir ‘kuruluş Anayasası’ndan bahsediyor. Cahit Özkan’ın bu sözleri AKP’nin Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yetiştirmeyi amaçladıklarını açıkladıkları bu yeni anayasayla niyetlenenin kuruluş felsefesinin kazanımlarını yok etmek hatta kuruluş iradesini yıkmak olduğunu gösteriyor." (ANKA)