CHP'li Karabıyık: İmkansızlıklar nedeniyle EBA'ya girememiş öğrencilerin notu nasıl verilecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, MEB'in uzaktan eğitim gören öğrencilere EBA'daki performanslarına göre not verilmesine tepki gösterdi. Karabıyık, 2 milyon öğrencinin EBA'ya hiç erişemediğine dikkat çekti.14-01-2021 16:21

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) uzaktan eğitim gören öğrencilere EBA'daki performansları üzerinden not verilmesine yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi. Karabıyık, 15 milyon öğrenciden 2 milyonunun EBA'ya hiç erişemediğine dikkat çekti.

Her 5 öğrenciden birinin EBA'ya erişemediğini vurgulayan Karabıyık, “Bu öğrencilerin öğrenmelerini nasıl sürdürdüğü, EBA TV üzerinden sunulan içeriklerin farklı sınıf seviyelerinde öğrenmeyi ne ölçüde destekleyebildiği, öğrenciler tarafından ne ölçüde izlendiği, ebeveynlerin çocuklarına ne ölçüde öğrenme desteği sağlayabildiği ise bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

'EBA'YA GİRİŞİN EN AZ OLDUĞU BÖLGE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'

"İmkansızlıklar nedeniyle EBA TV'ye girememiş öğrencilerin notu nasıl verilecek?" diye soran Karabıyık, şöyle devam etti:

“Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin MEB tarafından yaklaşık olarak tespit edildiğini biliyoruz. Ancak Bakanlık tarafından bu konuda yeterli bir girişimde bulunulmadı. Halen milyonlarca öğrencinin tablet, bilgisayar ve internet erişimi sorunu devam ediyor. Özellikle altyapı eksikliği ve gelir yetersizliği nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, EBA sistemine girişin en az olduğu bölgemiz.

'DİYARBAKIR'DA 200 BİN ÖĞRENCİ SİSTEME BAĞLANAMADI'

Örneğin Diyarbakır’da, 492 bin 975 öğrenci eğitim görmesine rağmen yaklaşık 200 bin öğrenci bugüne kadar hiç EBA sistemine bağlanamadı. Zaten bütçesi yetersiz olan Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmedi. Eğitim sistemi ve aileler sorunları ile baş başa bırakıldı. Bütün bu hataların bedelini ise, imkansızlıklar nedeniyle, evinde bilgisayarı, televizyonu, interneti olmayan çocuklarımız ödedi.”