CHP'li İlgezdi: Bakanlık hava alanını yanlış yere yaptıklarını itiraf etti

CHP'li Gamze İlgezdi, Ulaştırma Bakanlığı'nın İstanbul'da yapılan yeni havalimanının yanlış yere yapıldığını itiraf ettiklerini söyledi.03-08-2019 16:33

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi , Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesine gelen cevaba ilişkin açıklama yaptı.

Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada Ulaştırma Bakanlığının yeni havalimanını savunmak adına gerçekleri itiraf ettiğini söyledi.

Akkuş İlgezdi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlık açıklamasında 2018'de Atatürk Havalimanı'nda nisan, mayıs, haziran, temmuz ayında toplam 445 pas geçme; 2019'un aynı aylarında İstanbul Havalimanı'nda sadece 255 pas geçme yaşandı demektedir.
"Oysa DHMİ verilerine göre 2018'in söz konusu aylarında Atatürk'te toplam hava trafiği 550 bin 57; 2019'da İstanbul Havalimanı'ndaki trafik sayısı ise 197 bin 158.

'HER 773 UÇAKTAN 1'İ PİSTİ PAS GEÇMİŞ'

"Yani 2018'de Atatürk Havalimanı'nda, 2019'da İstanbul Havalimanı'na göre 3 kat fazla trafik gerçekleşmiştir. Bu verilere göre 550 bin 57 uçaktan 445'i yani her bin 203 uçaktan birinde pas geçme yaşanmış. Oysa İstanbul Havalimanında 197 bin 158 uçaktan 255'i yani her 773 uçaktan 1'i pisti pas geçmiştir.

'SONBAHARDA YIRTICI KUŞLAR BU ROTAYI KULLANIYOR'

"Kuş bilimciler özellikle sonbahar aylarında göç yolu olarak yırtıcı kuşların bu rotayı kullandığını ifade ediyorlar. Bu durum da sonbahar aylarında daha çok pas geçişlerin meydana geleceğini ortaya çıkarıyor.

'KÖTÜ HAVA ŞARTLARINDA TRAFİK AKIŞINDA UZUN SÜRELİ BEKLEMELER'

"Bakanlık, 'Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde oluşan kötü hava şartları nedeniyle trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler gibi olumsuzluklar yaşanabilmektedir' diyor.

"Bakanlık sonra yaptığı açıklamada biz kötü yere yapmadık diyor ancak, eğer hava alanı doğru yere yapılsaydı böyle kötü hava şartlarından etkilenmezdi, bu da hava alanının yanlış yere yaptıklarının itirafı aslında."