CHP'li Haluk Koç, Bilal Erdoğan davasından beraat etti

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın hesabına yatırılan 99 milyon 999 bin 990 doları gündeme getiren CHP'li Haluk Koç, yargılandığı davada beraat etti.07-10-2019 10:05

Suudi Arabistan kaynaklı bir hesaptan, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın hesabına, 2012’de yatırılan 99 milyon 999 bin 990 doları gündeme getiren ve o dönemde CHP sözcüsü olan Ankara Milletvekili Haluk Koç’un 'iftira ve bankacılık sırlarını açıklama' suçlarından yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, oy birliğiyle Koç’un beraatına karar verirken, Koç’un avukatı Celal Çelik, ''Mahkemenin kararı, Koç’un yolsuzluk açıklamalarının iftira değil, somut olgulara dayalı olduğunu göstermiştir'' dedi.

CHP'li Haluk Koç, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarına ilişkin 5 Şubat 2014'te, partisinin merkez yönetim kurulu (MYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ''Bakın günün biri, tarih 26 Nisan 2012. Vakıflar Bankası’ndaki Necmettin Bilal Erdoğan’ın hesabına Royal Protocol isimli kaynaktan, muhtemelen Ortadoğu ya da Suudi kaynaklı bir yapı... Buradan 99 milyon 999 bin 990 dolar havale geliyor. 100 milyon değil, 10 dolar eksik.10 dolar herhalde havale kesintisi. 5 dakika içinde Bilal Erdoğan’ın hesabından TÜRGEV’in hesabına aktarılıyor para, Vakıfbank’a bu havalenin geliş tarihi 26 Nisan 2012. 100 milyon dolardan bahsediyoruz, bu para neyin karşılığıdır. Rüşvet midir?'' ifadelerini kullanmıştı.

AKP'ye yakınlığı ile bilinen TÜRGEV ise söz konusu açıklamalar sonrası Haluk Koç hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından da Haluk Koç’a dava açılmıştı. 

OY BİRLİĞİYLE BERAAT

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Koç’un yargılandığı karar duruşması geçen hafta perşembe günü yapıldı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan Haluk Koç’un avukatı Celal Çelik, müvekkilinin beraatını talep etti. TÜRGEV’in avukatları ise 'mağdur olduklarını' savunarak, Koç’un cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, yargılama sonucunda Koç’un beraatına karar verdi.