CHP'li Eren Erdem hakkında tekrar yakalama kararı

17-25 Aralık yolsuzluk sürecinde 'yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği' gerekçesiyle yargılanan eski CHP Milletvekili Eren Erdem'in tahliyesinin üzerinden 1 gün dahi geçmeden Erdem hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldı.07-01-2019 15:22

17-25 Aralık yolsuzluk sürecinde 'yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği' gerekçesiyle yargılanan eski CHP Milletvekili Eren Erdem, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 12 sanıklı davada 192 gün sonra tahliye edildi. Erdem'in tahliyesinin üstünden 1 gün dahi geçmeden Erdem hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldı. 

Eren Erdem, SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Duruşmada ayrıca biri tutuklu 4 sanık daha hazır bulundu. Duruşmada tanıkların dinlenmesinin ardından, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında “örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” ve "soruşturma gizliğinin ihlali” suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapsi talep edildi.

192 GÜN SONRA TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, eski CHP Milletvekili Eren Erdem’in tahliyesine karar verdi. Eren Erdem 29 Haziran 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemede ‘kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle’ tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderilmişti.

CHP’DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Eren Erdem’in tahliyesine ilişkin: “PM üyemiz Eren Erdem’in tutukluk hali sona erdi ama dava hala devam ediyor. Açıkçası kamuoyu tarafından bilinen bir nedenle yargılanıyor ama bu kumpas davasından da diğer davalar gibi çökmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

TEKRAR YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin bugünkü duruşmada Eren Erdem hakkında verdiği tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, atılı suçların yasada öngörülen ceza miktarı ve kaçma şüphesinin göz önünde bulundurularak, Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık Eren Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına oy birliğiyle hükmetti.